Webby Awards wręczone po raz trzynasty

Międzynarodowa Akademia Sztuki Cyfrowej i Nauki ogłosiła wyniki kolejnej, trzynastej z rzędu edycji konkursu na najlepsze strony i serwisy internetowe. O tegoroczne nagrody Webby rywalizowało 10 tysięcy witryn. Oprócz wyróżnień w licznych kategoriach jury konkursu przyznało również nagrody specjalne, m.in. dla najlepszego artysty, najlepszej aktorki oraz najlepszego występu komediowego.

Prestiżowe wyróżnienia nazywane popularnie "Oscarami Internetu" przyznawane są co roku już od dwunastu lat. Konkursowi patronuje liczne grono firm, wśród których obecne jest również wydawnictwo IDG. O nagrody Webby rywalizowano w czterech głównych kategoriach: strony internetowe, reklama interaktywna, film i wideo online oraz Mobile. Oprócz tego przyznano wyróżnienia specjalne - artystą roku został Trent Reznor, lider zespołu Nine Inch Nails, nagrodzony za wykorzystanie potencjału Sieci do innowacyjnych form promocji muzyki. Jak pamiętamy udostępnił on album NIN "The slip" w całości do bezpłatnego pobrania z oficjalnej strony zespołu, wykorzystywał też sieci wymiany plików do dystrybuowania wysokiej jakości wideo.

Na miano najlepszej aktorki zasłużyła Sarah Silverman - filmy wideo z jej udziałem udostępnione w Internecie: "The Great Schlep" oraz prezentowany poniżej "I'm f...ing Matt Damon" cieszą się ogromną popularnością. Pierwsza z wymienionych produkcji zdobyła ponadto tegoroczne Webby za najlepszy film o tematyce politycznej.

Pamiętacie Lisę Kudrow i jej kreację w serialu "Przyjaciele"? Lisa zdobyła w tym roku Webby za wyróżniający się występ komediowy - mowa o serii filmów z cyklu "Web Therapy". Specjalną nagrodę (osobistość roku filmu i wideo) przyznano też Sethowi MacFarlane, twórcy kreskówek "Głowa rodziny" i "American Dad"

Poniżej prezentujemy wybranych laureatów z kategorii stron internetowych.

Najlepszy serwis informacyjny - BBC

Najlepszy serwis społecznościowy - Digg

Najlepsza strona domowa/powitalna - Adidas

Najlepszy projekt wizualny (estetyka) - The Turbo Gene Test

Elektronika użytkowa - Secret Services

Edukacja - Smarthistory

Gry - Club Penguin

Muzyka - NPR Music

Polityka - The Huffington Post

Nauka - Cassini Mission Website

Sport - ESPN.com

Oprócz nagród przyznawanych przez jury własnych zwycięzców wybierali również internauci. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie Webby Awards.