Webby Awards: 10 najbardziej wpływowych internetowych wydarzeń dekady

Międzynarodowa Akademia Cyfrowej Sztuki i Nauki, która przyznaje internetowym i mobilnym serwisom, reklamom oraz filmom online prestiżowe nagrody Webby Awards, tym razem pokusiła się o wskazanie 10 najbardziej wpływowych internetowych wydarzeń dekady.

10 najbardziej wpływowych internetowych wydarzeń według Webby Awards
  • Craiglists dostępny na całym terenie USA
  • Startuje Google Adwords
  • Rusza Wikipedia
  • Zamknięcie Napstera
  • Publiczna oferta akcji Google’a
  • Rewolucja wideo dzięki YouTube
  • Rusza Twitter, Facebook dostępny dla wszystkich
  • Debiutuje iPhone
  • Kampania prezydencka w USA w 2008 r.
  • Protesty w Iranie

Zobacz także:

Wśród zaproponowanych wydarzeń odnotowano nie tylko pojawienie się Google, czy Facebooka, ale też wydarzenia społeczne i polityczne, w których Internet odegrał dużą rolę.

Listę otwiera popularny w Stanach Zjednoczonych serwis z drobnymi ogłoszeniami Craiglist oraz reklamy AdWords, uruchomione przez Google w 2000 r.

Warte odnotowania wydarzenia z roku 2001 to uruchomienie Wikipedii oraz zamknięcie Napstera, który jako pierwszy umożliwił wymienianie się plikami z muzyką. Od niego rozpoczęła się rewolucja związana ze sposobem w jaki ludzie kupują i słuchają muzyki.

W 2004 r. najważniejsze było wprowadzenie Google do obrotu giełdowego.

Na liście znalazła się też internetowa rewolucja wideo, związana z pojawieniem się serwisu YouTube, w którym skorzystano z technologii Flash 9. Jednym z elementów sukcesu serwisu było upowszechnienie łączy szerokopasmowych. W tym samym roku w którym tryumfy święcił YouTube, przejęty przez Google’a, powszechnie dostępny stał się Facebook, co rozpoczęło rewolucję związaną z serwisami społecznościowymi. W 2006 r. powstał też serwis mikroblogowy Twitter.

Obecność iPhone'a w zestawieniu tłumaczona jest olbrzymim wpływem jaki wywiera na branżę. Stał się nie tylko inspiracją do powstania systemu Google Android, ale też utorował drogę do mobilnego korzystania z Internetu.

W ostatnich dwóch latach najważniejszy zdaniem autorów zestawienia był wpływ jaki Internet wywarł w sferze polityki. W 2008 była to kampania przyszłego prezydenta Baracka Obamy, której jedną z gwiazd były media społecznościowe. Rok później wystąpiły ponownie w roli głównej, a wydarzenia w Iranie relacjonowane głównie za pomocą serwisu mikroblogowego określono nawet "Twitterową rewolucją".

David-Michel Davies dyrektor generalny The Webby Awards podkreślił olbrzymią rolę Internetu, który przez ostatnią dekadę przenikał wiele aspektów i dziedzin życia m.in. komunikację, politykę, kulturę i ekonomię.

Nagrody Webby Awards są przyznawane od 1996 r. w kilkudziesięciu kategoriach przez Międzynarodową Akademie Cyfrowej Sztuki i Nauki (ang. International Academy of Digital Arts and Sciences). Obecnie, pod adresem www.webbyawards.com można już zgłaszać propozycje serwisów do obecnej edycji konkursu.

Więcej informacji: Webby Awards