WebP - następca formatu JPG zaprezentowany przez Google

Firma Google zamierza zastąpić popularny format plików JPG własnym, przygotowanym specjalnie do zastosowań internetowych, formatem o nowym rozszerzeniu i oczywiście nowych właściwościach.

WebP -  następca formatu JPG zaprezentowany przez Google

Ten ładny obrazek to także "jpeg"

Zobacz także

Nowym formatem plików graficznych ma zostać WebP, o którym od jakiegoś czasu mówi się w sieci. W stosunku do prawdopodobnie najbardziej popularnych w sieci JPG, obrazy zapisane w WebP mają być aż o 40% mniejsze - przy zachowaniu podobnej jakości. Lead product manager w firmie Google - Richard Rabbat - twierdzi, że różnice w rozmiarach obu typów plików są oszałamiające. Ważną ciekawostką jest też to, że WebP ma wkrótce doczekać się aktualizacji, która wprowadzi między innymi obsługę kanału alfa (warstwy przezroczystości) dzięki czemu dzieło Google ma szansę stać się alternatywą, zastąpić pliki PNG i GIF.

Możemy się o tym przekonać sami. Google udostępniło galerię, w której porównywane są pliki skompresowane do formatów JPG oraz WebP. Oprócz samych fotek, zobaczymy o ile mniejsze są nowe rodzaje grafik. Chętni mogą też sprawdzić aplikację do konwertowania grafik do WebP. W tej chwili jest ona dostępna jedynie jako kod źródłowy bądź plik wykonywalny dla Linuksa.

Wprowadzenie nowego formatu ma przede wszystkim sprawić, że zmniejszy się ilość danych przesyłanych w sieci. Oczywiście nie wiadomo jak szybko i czy w ogóle WebP zostanie przyjęty przez społeczność internautów. Trzeba też poczekać, aż popularne przeglądarki internetowe będą w pełni obsługiwać nowy rodzaj plików. Google zapewnia, że już wkrótce opublikuje patch dla przeglądarek opartych o silnik WebKit (W tym Google Chrome i np. Safari)