We wrześniu bez zmian

Wrześniowe badanie Internetu - NetTrack pozwala przypuszczać, że Onet.pl nadal cieszy się największą popularnością wśród polskich użytkowników Internetu.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę SMG/KRC polscy internauci najczęściej korzystają z portalu Onet.pl. W ciągu ostatniego miesiąca strony Onetu odwiedziło 64,9% internautów. Na drugim miejscu uplasowała się Wirtualna Polska, której serwisy odwiedziło prawie 51% internautów. Trzecim najpopularniejszym portalem we wrześniu była Interia.pl, którą odwiedziło 21,8% użytkowników, a z portalu Agory – Gazeta.pl skorzystało niecałe 15%.

Niemal połowa internautów (48,7%) korzystała z Onet.pl również w ciągu ostatniego tygodnia, z zawartości Wirtualnej Polski skorzystało 33,3%, a z Interii 11,5%. Na pytanie „Z jakiego portalu Pan(i) korzysta najczęściej?” Onet.pl zdobył 39,3% użytkowników, na drugi polski portal – Wirtualną Polskę – wskazało 18,4%, na Interię 5.5%. W przypadku Onetu, liczba ta oznacza, iż portal posiada więcej lojalnych użytkowników niż kolejnych 20 serwisów razem wziętych, a wymienionych na dalszych miejscach w badaniu. Z badań wynika również, że 77,9% osób kiedykolwiek korzystało z portalu Onet.pl. Niższe wyniki uzyskały Wirtualna Polska (70,2%) i Interia (36,7%)

45,9% badanych korzysta z Internetu w domu, 28,3% łączy się z Siecią w pracy i szkoły, a 29,2% na uczelni. Kawiarenki internetowe i sklepy komputerowe oferujące dostęp do Internetu wykorzystuje prawie jedna piąta internautów.

Z kont poczty elektronicznej w Onet.pl korzysta niemal dwukrotnie więcej użytkowników niż z kont Wirtualnej Polski i niemal trzykrotnie więcej niż z kont Interii. Ogółem w Polsce z poczty elektronicznej korzysta 60,9 % internautów. Konta e-mail w Onet.pl posiada 21,5% z nich, na serwerze WP 12,9% i w Interii 7.4%. Jeżeli zaś chodzi o darmowe konta poczty elektronicznej wyniki rozkładają się odpowiednio: Onet.pl - 58,2%, WP – 34,8% i Interia 19,8%.

Prawie jedna trzecia internautów korzysta z Internetu kilka razy w tygodniu (29,4%). Codziennie lub prawie codziennie łączy się z Internetem 27,6% ankietowanych internautów. Jedna piąta - raz w tygodniu (20,4%), a 6% osób - raz w miesiącu.

Przeważająca część internautów wykorzystuje Internet do przeglądania zawartości stron WWW (92,1%). Wysyłanie i czytanie swojej poczty elektronicznej to główne zajęcie 60,9% użytkowników, a ściąganie i wysyłanie plików i programów - niemal połowy internautów (40,3%). Rozmowy za pośrednictwem programów typu ICQ, IRC, Gadu-Gadu, granie w gry komputerowe przez Sieć oraz uczestnictwo w listach dyskusyjnych to najpopularniejsza forma spędzania czasu dla co czwartego internauty (odpowiednio 25,8%, 23,5% i 22,3%).

Wrześniowe badanie NetTrack objęło 932 osoby korzystające z Internetu. SMG/KRC oszacowało, że liczba internautów w Polsce waha się wokół 3,76 mln.