Wchodzimy w Internet

„Obecnie rozmawiamy z inwestorami branżowymi, którzy są zainteresowani objęciem naszych akcji” - przekonywała po uchwaleniu emisji Marzena Skalska, wiceprzewodnicząca rady nadzorczej Ariela. I na tym się skończyło, przynajmniej na razie. Dodała tylko, że radomska spółka chce aktywnie uczestniczyć w konsolidacji rynku internetowego, który jest bardzo rozdrobniony.

W Internecie Ariel chce prowadzić działalność podobną do tej, jaką dotąd prowadził ZIGZAG, tzn. dawanie dostępu do sieci, projektowanie stron WWW, wideokonferencje czy prowadzenie sklepów internetowych. Chce również tworzyć branżowy portal internetowy. Kolejnym „internetowym zdobywcą” giełdy okazał się Elzab. Spółka jak najbardziej informatyczna, ale dotąd zajmowała się raczej produkcją kas fiskalnych.

25 stycznia Elzab poinformował, że podpisał umowę z niemiecką firmą ICS Cash Register Systems, zajmującą się produkcją, handlem i rozwojem kas elektronicznych i obsługi systemów sprzedaży

łącznie z oprogramowaniem. I tyle. W tym samym komunikacie dodano jeszcze, iż głównym udziałowcem nowego kontrahenta jest Metabox Aktiengesselschaft, którego przedmiotem działalności są usługi informatyczne, takie jak produkcja sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz handel.

Firma rozwija też technologie umożliwiające dostęp do Internetu przez łącza telewizyjne. Dopiero z czasem Elzab przedstawił swoje plany. Zgodnie z nimi zależny Elzab Soft chce być znaczącym dostawcą usług internetowych na terenie południowo-wschodniej Polski. Zabrzańska firma chce też przejąć część rynku transakcji business to business. Na początku lutego mówiło się o wciągnięciu do tego internetowego przedsięwzięcia niemieckiego partnera, ale ostatecznie sprawa przycichła

Internetowe ambicje ma też Biurosystem, dotąd dostawca sprzętu biurowego, który zamierza połączyć się Invar Systemem (integrator systemów komputerowych z Sieradza). Spółki chcą działać na rynku integracji rozwiązań systemowo-aplikacyjnych z wykorzystaniem Internetu, dostawach sprzętu informatycznego, biurowego i oprogramowania oraz usługach serwisowych. Inwestycje w Sieć pochłoną 50 milionów złotych.