Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Wartość rynkowa HTC wyższa niż Nokii

Sytuacja giełdowa pokazuje, że HTC jest już więcej warte niż Nokia. Sukces tajwańskiej firmy wynika ze wzrostu popularności smartfonów i skupienia się HTC właśnie na tym segmencie rynku. Nokia nadal jest największym sprzedawcą telefonów, ale szybko traci swoje udziały w rynku. Jej głównym problemem jest porażka systemu Symbian w walce z Androidem oraz iOS.

Serwis internetowy Bloomberg.com podał pod koniec minionego tygodnia, że wartość rynkowa HTC wzrosła i wynosi 33,8 mld dolarów. Wśród producentów telefonów plasuje to tajwańską firmę na trzecim miejscu za Apple i Samsungiem. Nokia spadła na czwarte miejsce z wartością rynkową 33,6 mld dolarów.

Zyski HTC w 2010 roku zwiększyły się trzykrotnie i wyniosły 512 mln dolarów. Jest to związane ze skupieniem się firmy na smartfonach, które zdobywają coraz większą popularność. Ich sprzedaż wzrosła w 2010 roku o 72 proc. i stanowiły one 19 proc. wszystkich sprzedanych telefonów.

Szczególnie duże zyski przyniosła firmie sprzedaż urządzeń z Android OS, który wg prognoz firm IDC i Gartner, ma zdominować rynek w najbliższych latach. Nokia zdecydowała się na Symbian OS, który jednak przegrywa w konkurencji z rywalami. Firma postanowiła niedawno, że wymieni go na system Windows Phone.

Mimo tych problemów oraz rosnącej konkurencji na rynku tańszych telefonów, Nokia nadal ma na koncie najwięcej sprzedanych urządzeń. Jej wynik w roku 2010 to 461 mln rozprowadzonych telefonów. 24,7 mln urządzeń HTC wyglądają w tym porównaniu bardzo skromnie. Jednak HTC pnie się w górę na rozwijającym się rynku smartfonów, a udział Nokii w rynku telefonów szybko spada. W 2009 wynosił 36,5 procent, natomiast w 2010 było to już 28,9 procent.