Wartość rynkowa HTC wyższa niż Nokii

Sytuacja giełdowa pokazuje, że HTC jest już więcej warte niż Nokia. Sukces tajwańskiej firmy wynika ze wzrostu popularności smartfonów i skupienia się HTC właśnie na tym segmencie rynku. Nokia nadal jest największym sprzedawcą telefonów, ale szybko traci swoje udziały w rynku. Jej głównym problemem jest porażka systemu Symbian w walce z Androidem oraz iOS.

Serwis internetowy Bloomberg.com podał pod koniec minionego tygodnia, że wartość rynkowa HTC wzrosła i wynosi 33,8 mld dolarów. Wśród producentów telefonów plasuje to tajwańską firmę na trzecim miejscu za Apple i Samsungiem. Nokia spadła na czwarte miejsce z wartością rynkową 33,6 mld dolarów.

Zyski HTC w 2010 roku zwiększyły się trzykrotnie i wyniosły 512 mln dolarów. Jest to związane ze skupieniem się firmy na smartfonach, które zdobywają coraz większą popularność. Ich sprzedaż wzrosła w 2010 roku o 72 proc. i stanowiły one 19 proc. wszystkich sprzedanych telefonów.

Szczególnie duże zyski przyniosła firmie sprzedaż urządzeń z Android OS, który wg prognoz firm IDC i Gartner, ma zdominować rynek w najbliższych latach. Nokia zdecydowała się na Symbian OS, który jednak przegrywa w konkurencji z rywalami. Firma postanowiła niedawno, że wymieni go na system Windows Phone.

Mimo tych problemów oraz rosnącej konkurencji na rynku tańszych telefonów, Nokia nadal ma na koncie najwięcej sprzedanych urządzeń. Jej wynik w roku 2010 to 461 mln rozprowadzonych telefonów. 24,7 mln urządzeń HTC wyglądają w tym porównaniu bardzo skromnie. Jednak HTC pnie się w górę na rozwijającym się rynku smartfonów, a udział Nokii w rynku telefonów szybko spada. W 2009 wynosił 36,5 procent, natomiast w 2010 było to już 28,9 procent.