Warszawa: kup bilet na autobus przez telefon komórkowy

W Warszawie za przejazd tramwajem lub autobusem można zapłacić przez telefon komórkowy. Wystarczy mieć konto w banku i sprawny aparat. "Ma to ułatwić życie pasażerom. Wiemy, że często jest problem z zakupem biletu w święta lub w nocy. Dzięki nowej usłudze, podobne problemy mają się skończyć" - powiedział PC World rzecznik prasowy ZTM Igor Krajnow.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz właśnie podpisał umowę na sprzedaż biletów z siecią Plus GSM, Citibankiem i firmą mPay. I choć nowa usługa zapowiada się obiecująco, to jak dotąd do ZTM zgłosił się tylko jeden operator telefonii komórkowej.

"To dopiero początek nowej usługi. Inni operatorzy nie wykazali jeszcze zainteresowania, ale oferta wciąż pozostaje dla nich otwarta. Chcemy aby jak największa liczba warszawiaków mogła korzystać z tej formy płatności" - powiedział PC World rzecznik prasowy ZTM Igor Krajnow.

ZTM myśli o pasażerach

Aby zacząć korzystać z płatności telefonem za bilety trzeba założyć konto w systemie płatniczym mPay. W tym celu wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer: *145# i zarejestrować konto w systemie. Środki na zakup biletu pochodzą z elektronicznej "portmonetki" zasilanej co pewien czas przelewem bankowym. Inną możliwością jest aktywacja usługi Płać komórką z Konta Osobistego w najbliższym oddziale banku Citi Handlowy.

"Możliwość płacenia telefonem komórkowym ma ułatwić życie pasażerom. Wiemy, że często jest problem z zakupem biletu w święta lub w nocy. Dzięki nowej usłudze, podobne problemy maja się skończyć. Wystarczy, że posiadamy telefon i konto bankowe" - powiedział Igor Krajnow.

Jak to zrobić?

Aby zapłacić za przejazd należy zadzwonić pod bezpłatny numer *145*, dodając do tego numer biletu. Następnie dla potwierdzenia transakcji należy podać numer PIN konta mPay. Po chwili na telefon przyjdzie SMS z potwierdzeniem. Obecnie usługa jest dostępna jedynie w sieci Plus.

"Spodziewamy się dużego zainteresowania. Już pierwszego dnia 53 osoby zapłaciły za bilet używając telefonu komórkowego" - dodał Igor Krajnow.

Kontrola biletów również przebiega w prosty sposób. Pasażer, który opłacił bilet przez telefon musi wybrać w komórce bezpłatny numer widoczny na identyfikatorze kontrolera. Chwilę później kontroler otrzyma wiadomość, czy pasażer faktycznie opłacił przejazd.

W przyszłym roku ZTM planuje wprowadzić możliwość kupowania biletów przez Internet.

Źródło: tvn24