Walka wyszukiwarek: Yahoo startuje z Search Pad

Nie da się ukryć, że Google to najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa. Były jednak czasy, kiedy to AltaVista, Lycos czy Yahoo wiodły prym wśród wyszukiwarek.

Najnowsze badania przeprowadzone przez firmę Forrester Research pokazują, że stare czasy mogą wrócić mimo wciąż wiodącej pozycji Google. Badania wykazały, że poziom lojalności wobec marki wyszukiwarek jest bardzo niski. To w połączeniu z małymi nakładami finansowymi na innowacje w tej dziedzinie mogą otworzyć rynek dla kolejnego gracza, który może zagrozić pozycji Google - czytamy w raporcie.

W badaniu ponad połowa respondentów odpowiedziała, że korzysta z różnych wyszukiwarek. Zaledwie 20 proc. ankietowanych odpowiedziało, że używa wyłącznie Google. Z Yahoo korzysta 8 proc., z AOL 3 proc., a z MSN 1 proc. respondentów.

W badaniach firmy Forrester Research wzięło udział ponad 4800 tys. dorosłych użytkowników internetu.

Według comScore, Google w 2008 r. miała 85 miliardów zapytań, co stanowi 90 proc. wzrost w skali roku. Z kolei Forrester Research twierdzi, że Google ma 59 proc. udziałów w wyszukiwaniu wobec 41 proc. w ostatnich trzech latach.

Yahoo walczy o użytkowników dostarczając im nowe narzędzie, które ma pomóc w lepszym i szybszym wyszukiwania informacji. Search Pad (na razie w fazie testów) jest formą notatnika, zintegrowaną z wyszukiwarką Yahoo. Użytkownicy - przeglądający sieć - będą mogli umieszczać w nim swoje notatki, dodawać zdjęcia, pliki video i wszystkie ciekawe treści jakie znajdą w sieci. Każdy zbiór linków i notatek będzie można wymieniać z innymi użytkownikami aplikacji np. za pomocą poczty elektronicznej.

Walka wyszukiwarek: Yahoo startuje z Search Pad

Źródło: startups.pl

Search Pad będzie działał na podobnych zasadach jak Google Notebook. Co prawda Google zamknęło swój projekt, ale to nie znaczy, że Yahoo marnuje czas - sądzą niektórzy analitycy.

Yahoo, która w 2008 r. zarobiła 7,2 miliardów dolarów (wzrost o 3 proc.), potrzebuje nowej strategii rozwoju - mówią analitycy. "Inwestorzy mogą być bardziej tolerancyjni dla nowych projektów Yahoo, jeżeli istnieje szansa na dodatkowy zysk" - powiedział Sandeep Aggarwal analityk w Collins Stewart. "Yahoo nie może zrezygnować z innych projektów" dodał.

Źródło: startups.pl (foto); reuters.com; adweek.com