Walka o domeny .eu

Zakończyła się pierwsza faza rejestracji domen .eu skierowana do instytucji publicznych i organizacji posiadających zarejestrowane znaki towarowe. Jednocześnie rozpocząła się kolejna faza w ktorej prawo do rejestracji domen obejmie więcej podmiotów.

Od 7 lutego trwa druga faza w ramach ktorej domeny .EU można rejestrować w oparciu o prawa, które miały zastosowanie w fazie pierwszej, a także o prawa z niezarejestrowanych znaków towarowych, nazw firm, nazw handlowych i nazw identyfikujących firmę, nazwiska i charakterystyczne tytuły chronionych dzieł literackich i artystycznych.

"Z uwagi na szersze spektrum praw, które mogą stanowić podstawę rejestracji domeny w II fazie. Sunrise Period prawdopodobieństwo, że w wyniku zaniedbania zgłoszenia inny podmiot zajmie domenę jest znacznie większe" - ostrzegają przedstawiciele .

Od 7 kwietnia nastąpi uwolnienie procesu rejestracji domen z końcówką .eu. Będą je mogli rejestrować wszyscy obywatele Unii Europejskiej.

Do końca stycznia w całej Europie złożono 170 tys. wniosków o rejestrację nowych domen. Najpopularniejsze nazwy to: sex (236 wniosków), hotel (123) i travel (97). Najwięcej wniosków spłynęło z Niemiec (ponad 53 tys.), Holandii (24 tys.) i Francji (20 tys.). Wnioski składane są do akredytowanych rejestratorów, skąd przesyłane są do organizacji EURid. Ona przyznaje domeny po przeanalizowaniu dokumentów.