WWiSE proponuje szybsze sieci Wi-Fi

Konsorcjum firm z sektora sieci komputerowych o nazwie WWiSE (World Wide Spectrum Efficiency), przygotowało własną propozycję kolejnego standardu bezprzewodowych, szybszych sieci Wi-Fi, którą zamierza przedstawić instytutowi IEEE.

Standard o którym mowa to 802.11n. Propozycja konsorcjum WWiSE (Bermai, Broadcom, Conexant Systems, STMicroelectronics, Texas Instruments oraz Airgo) zakłada, iż pozwolić on ma na bezprzewodową transmisję danych z prędkością dochodzącą nawet do 540 megabitów na sekundę. Obecnie najszybsze sieci Wi-Fi są w stanie transmitować dane 10-krotnie wolniej - z prędkością 54 Mbps (pojawiły się już także urządzenia oferujące 108 Mbps).

W instytucie IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers) powstała już specjalna komórka zajmująca się pracą nad specyfikacją standardu 802.11n. To właśnie do niej trafią wszelkie sugestie i propozycje ze strony WWiSE. Termin ich składania upływa dziś o północy, a w połowie września odbędzie się w Berlinie spotkanie, na którym będą one rozpatrywane.

Pierwsze rysy specyfikacji 802.11n mają się pojawić w połowie przyszłego roku, lecz na pełną wersję i szybsze sieci Wi-Fi przyjdzie nam poczekać do 2006 lub nawet 2007 roku. Również grupa firm o nazwie TGnSync (Atheros, Agere, Royal Philips Electronics oraz Intel) składa do IEEE swoje propozycje dotyczące standardu 802.11n.

Więcej informacji: WWiSE