WP.pl z Wikipedią

Wirtualna Polska przygotowała specjalny serwis, który oferuje jednoczesny dostęp do wybranych informacji i usług WP oraz haseł zamieszczonych w Wikipedii.

Serwis Wikipedia.wp.pl, będący połączeniem wiadomości z serwisów WP i encyklopedii, ma umożliwić internautom poszerzanie i uzupełnienie wiedzy.

Dzięki mechanizmowi wewnętrznego wyszukiwania określony artykuł na stronie Wirtualnej Polski powiązany jest z innymi serwisami WP, o podobnej tematyce. Jednocześnie kliknięcie w podlinkowany i oznaczony znakiem "W" termin (hasło, nazwisko) w artykule, przeniesie użytkownika do konkretnego materiału w Wikipedii, wybranego dla tej wiadomości jako najbardziej adekwatny.

System przekierowywania (crosslinkowania) działa w obie strony - hasła w wolnej encyklopedii prowadzić będą do powiązanych z nimi artykułów w zasobach WP.

WP.pl z Wikipedią

Grafika serwisu oparta jest na kolorystyce i układzie Wikipedii, jednak, jak wyjaśnia Bartłomiej Krawczyk z WP, Kierownik Projektu: "Celowo ograniczony został dostęp do opcji edytorskich, bowiem nie każdy internauta jest zainteresowany dodawaniem do encyklopedii własnych haseł, bądź uzupełnianiem już istniejących. Ważne jest jednak to, że wszystkie zmiany i nowe definicje w Wikipedii pojawiają się na stronach serwisu WP - dodaje Krawczyk - Wikipedia.wp.pl jest przykładem nowego modelu współpracy biznesowej. Z jednej strony to poszerzenie kontentu portalu poprzez bezpośrednie powiązanie z hasłami Wikipedii, z drugiej - wsparcie finansowe Fundacji Wikimedia, również z przychodów reklamowych."

Przypomnijmy, w kwietniu tego roku France Telecom (do której, w ramach Grupy TP należy Wirtualna Polska) zawarł umowę z Fundacją Wikimedia. Oba podmioty wspólnie pracują nad tworzeniem nowych projektów na bazie Wikipedii.