WP odkupiła drugie miejsce w Megapanelu

Wirtualna Polska przystąpiła do kontrofensywy i najprawdopodobniej odbierze Gazecie pozycję drugiego portalu. Wystarczyło użyć tych samych metod, co przeciwnik ...

Tak jak Onet.pl zawsze był pierwszym polskim portalem, tak samo i Wirtualna Polska od lat zajmowała miejsce drugie. Układ sił na rynku portali zaburzył w lutym br. trzeci gracz - Gazeta.pl, która nagle objęła drugie miejsce.

Lutowy awans Grupy Gazeta.pl możliwy był m. in. dzięki włączeniu do jej zasięgu oglądalności serwisu Sciaga.pl. Wystarczyło podpisać specjalną umowę. Podobnie postąpiło wcześniej np. O2.pl z Kurnik.pl czy Interia z Chomikuj. Agora zaś, oprócz wspomnianej Sciagi, ma umowy także z SFD, katalogi.pl i Insomnia.pl.

Jak się okazuje, WP długo na trzeciej pozycji nie wytrzymała. Jak podaje Gazetaprawna.pl - w maju do wyników Wirtualnej Polski doliczeni zostaną użytkownicy aż pięciu nienależących wcześniej do WP serwisów, takich jak: Stylistka.pl. MamZdrowie.pl, MagazynDomowy.pl, FajnaMama.pl i BikeForum.pl, Instalki.pl. Pierwsza piątka należy do firmy InnovaWeb, będącej jednocześnie wydawcą jak i agencją interaktywną. Instaliki.pl jest zaś własnością New Software i miesięcznie przyciąga ok. 1,4 mln użytkowników, co daje mu wysoką pozycję wśród serwisów technologicznych.

Nie wiadomo ile WP zapłaciło właścicielom rzeczonych serwisów za możliwość włączenia ich zasięgu. Ceny takich transakcji, według szacunków przedstawicieli branży, wahają się jednak od kilku do nawet 20 tys. zł za miesiąc - podaje Gazetaprawna.pl.

Ranking grup witryn i witryn niezgrupowanych według zasięgu miesięcznego

Co da Wirtualnej Polsce te kilka przejęć? Gdyby portal przejął wspomniane serwisy w kwietniu (z kwietnia pochodzą ostatnie znane dane z badania Megapanel PBI/Gemius) znaczyło by to, że liczba jego użytkowników wzrosła by do 12,3 mln! Oznacza to, że w maju WP może nie tylko przeskoczyć portal Gazeta.pl, ale także Naszą Klasę, której zasięg wyniósł w kwietniu 12,1 mln. Oczywiście zakładając, że zasięg NK nie wzrośnie znacznie lub też inny portal nie podpisze umowy z kolejnym serwisem.