WP i telewizja tworzona przez internautów-producentów

Wirtualna Polska stworzyła kolejny serwis oparty na modelu YouTube? W pewnym sensie tak, ale nie każdy może na ToSieWytnie.pl dodawać swoje klipy.

Projekt w założeniu stanowi syntezę klasycznego serwisu hostingowego oraz telewizji internetowej.

"U podstaw ToSieWytnie.pl legło spostrzeżenie, że użytkownicy czują się przytłoczeni nadmiarem kontentu wideo w internecie i nie maja czasu ani chęci go dokładnie przeglądać. Powiedzmy sobie szczerze, wśród setek filmów krążących w sieci niewiele zasługuje na uwagę, a większość już oglądaliśmy" - mówi Łukasz Skalik, pomysłodawca ToSieWytnie.pl i kierownik obszaru serwisów telewizyjnych WP - "Postanowiliśmy więc stworzyć witrynę, która w swoim założeniu prezentować będzie tylko wybrane "perełki" i którą współtworzyć będą najaktywniejsi i najpopularniejsi twórcy filmowi."

WP i telewizja tworzona przez internautów-producentów

Dlatego aby móc umieścić na ToSieWytnie.pl wideo należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze - osoba musi sama produkować lub w legalny sposób pozyskiwać treści. Po drugie, zasoby twórcy oraz ich wartość (merytoryczna, graficzna itp.) oceniana jest przez redakcję, która decyduje o przydzieleniu statusu członkowskiego.

Czy naprawdę ktoś będzie nadzorował zgłoszenia (zamiast przyjmować automatycznie każdego chętnego)? Na próbę wysłałem swoje zgłoszenie i za parę chwil rzeczywiście otrzymałem maila zwrotnego od członka redakcji ToSieWytnie.pl.

ToSieWytnie.pl jest trzecim zrealizowanym na przestrzeni ostatnich dwóch lat projektem, po telewizji internetowej WP.tv oraz serwisie hostingowym studio.wp.pl, opartym na idei użycia kontentu wideo jako głównego środka przekazu informacji w serwisie". W planach mamy uruchomienie kolejnych serwisów tego typu, a tym samym umacnianie pozycji lidera polskiego rynku

w dziedzinie produkcji, emisji oraz implementacji wideo on-line -Stanisław Ulicki, Dyrektor Pionu Programowego Wirtualnej Polski.

Wśród grup, które już potwierdziły członkostwo w projekcie znalazły się m.in.: kultowy Z.F.Skurcz (w przeszłości produkujący teledyski Kazika Staszewskiego), ekscentryczny Gracjan Roztocki, czy tworzący animacje Tomasz Cechowski.

Oprócz korzystania z treści nadsyłanych przez użytkowników, serwis funkcjonuje także jako kanał dystrybucji materiałów wideo tworzonych przez WP. Znalazły się tu takie produkcje Wirtualnej Polski jak "Upd@te - sieciowy donosiciel" czy realizowany w całości w tramwaju cykl "Kontrola".

W pierwszej fazie funkcjonowania serwisu ToSieWytnie.pl jego monetyzacja zostaje oparta na reklamach prezentowanych wyłącznie przy produkcjach autorskich WP.tv. W kolejnej, wprowadzony zostanie model dzielenia się przychodami z emisji filmów notujących największą oglądalność. W planach jest ponadto autorski festiwal kina offowego, oparty o zasoby zagregowane wokół platformy.

Wraz z rozwojem i popularyzacją projektu ograniczana będzie rola redakcji, tak, by internauci - w zbiorowym głosowaniu - decydowali o tym, co ma się znaleźć w serwisie i w jakiej kolejności być wyświetlane.