Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

W oczekiwaniu na 'superrobaka'?

Zdaniem ekspertów ds. bezpieczeństwa, bardzo prawdopodobne jest, że autorzy jednego z najbardziej aktywnych w ostatnim czasie robaków pocztowych - Mytoba - pracują właśnie nad 'superrobakiem' - czyli wyjątkowo aktywnym i trudnym do zwalczania "szkodnikiem" komputerowym. Świadczyć mają o tym m.in. informacje znalezione przez ekspertów w kodzie wprowadzonych już do Sieci wariantów tego robaka.

Autorami kolejnych wersji Mytoba jest grupa programistów o nazwie HellBot. W ostatnim czasie jest ona wyjątkowo aktywna - w Internecie co kilka dni pojawiają się kolejne wersje tego szkodnika. Zdaniem ekspertów z firmy Sophos, robak ewoluuje - zmiany, wprowadzone w kolejnych wersjach nie są jedynie kosmetyczne, autorzy cały czas wyposażają robaka w nowe możliwości. Jednymi z istotniejszych było 'nauczenie' Mytoba wyłączania oprogramowania antywirusowego, zainstalowanego na zainfekowanym komputerze oraz dodanie modułu, umożliwiającego mu instalowanie koni trojańskich i oprogramowania szpiegowskiego.

Według Carole Theriault z Sophos, powyższe fakty w połączeniu z informacjami odkrytymi przez ekspertów w kodzie robaka mogą świadczyć o tym, że jego autorzy pracują nad zupełnie nowym, wyjątkowo groźnym insektem, który wyposażony może zostać we wszystkie funkcjonalności, znane z poszczególnych wersji Mytoba.

Pojawienie się takiego 'superrobaka' może mieć wyjątkowo przykre konsekwencje dla internautów korzystających z Windows (Mytob infekuje tylko ten system) - tym bardziej, iż należy przypuszczać, że nowy robak będzie 'zarażał' komputery równie łatwo, jak Mytob. Wedle danych Sophos, w ostatnim czasie Mytob odpowiedzialny jest za ok. 50% wszystkich przypadków zainfekowania komputera przez 'złośliwe oprogramowanie'.