Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

W dniu startu eBay.pl ponad 5 tysięcy aukcji!

W piątek 22 kwietnia odbyła się premiera polskiej wersji światowego serwisu aukcyjnego eBay. Aby zacząć internetowy handel, wystarczy się zarejestrować bądź zalogować. W dniu oficjalnej inauguracji liczba aukcji rosła dynamicznie i przekroczyła 5 tysięcy. Były jednak problemy z dostępnością witryny. W piątek najdroższym wystawionym przedmiotem był... serwis aukcyjny Świstak.pl - jego cena sięgnęła 16,4 mln zł. Za domenę szukaj.pl trzeba było zapłacić 1 mln zł.

Z naszych informacji pozyskanych na porannej konferencji spółki eBay wynika, że:

@ Przedstawiciele eBay uchylają się od komentarzy na temat terminu uruchomienia usługi PayPal.

@ Wiadomo także, że nie będzie transferu punktów z Allegro.

@ Promocja polegająca na braku opłat i prowizji dla sprzedających będzie trwać do odwołania.

@ Do tej pory już 3 z 10 najpopularniejszych polskich serwisów internetowych zgłosiły się z propozycją współpracy, polegającej na prezentowaniu aukcji eBay'a w swoich zasobach (na tej samej zasadzie, na jakiej teraz współpracują z Allegro.pl - podobnie jak czyni to serwis IDG).

@ W zachodnich wersjach eBay'a swoje (nowe) produkty często wystawiają na aukcje najróżniejsze firmy - na razie jednak do polskiego oddziału serwisu nie zgłosiła się żadna spółka zainteresowana taką formą współpracy.

Przedstawiciele polskiego eBay'a nie byli świadomi kłopotów z działaniem witryny związanej z ogromnym zainteresowaniem, bowiem prezentację prowadzili przy pomocy... slajdów. Uchylali się także od odpowiedzi o techniczne szczegóły przedsięwzięcia - architekturę serwerową i zabezpieczenia.

W dniu startu eBay.pl ponad 5 tysięcy aukcji!

Przedstawiciele eBay obecni na konferencji

Były ciekawostki

W dniu startu eBay.pl ponad 5 tysięcy aukcji!

Najbardziej wartościowym przedmiotem na polskim ebay-u stał się serwis Świstak.pl

Najdroższym przedmiotem wystawionym był ... serwis aukcyjny Świstak.pl. Cena wyniosła 16,4 mln zł. Czy rzeczywiście Świstak jest na sprzedaż - nie mogliśmy tego potwierdzić z powodu nieobecności właściciela serwisu. Na stronie domowej Świstaka widnieje baner: "eBay - gratulujemy debiutu!".

W dniu startu eBay.pl ponad 5 tysięcy aukcji!

eBay: domena szukaj.pl kosztuje 1 mln zł

Niebawem pojawiło się wyjaśnienie: -Sprzedaży Świstaka nie należy brać serio - aukcja została dodana w charakterze żartu w celu przetestowania platfromy - i tylko tak należy ją traktować - ale samo wejście eBay do naszego kraju to już poważny krok naprzód w rozwoju handlu internetowego w Polsce. Z tego się bardzo cieszymy i gratulujemy eBay'owi debiutu (czemu daliśmy wyraz na stronie głównej naszego serwisu - tłumaczy Rafał Agnieszczak, szef serwisu Świstak.pl.

Na drugim miejscu znalazła się oferta sprzedaży domeny szukaj.pl. Jej cena sięga 1 mln zł. Na obydwa 'przedmioty' na razie nie ma chętnych.

Jeden z użytkowników wystawił na sprzedaż oprogramowanie, które reklamuje hasłem "Automatycznie przenieś swoje aukcje z Allegro do Ebay.pl !!!!!" Cena to niecałe 50 zł.

Tysiące sprzedających

Długo wyczekiwany eBay.pl był nieoficjalnie dostępny od czwartku wieczorem. Około godziny 22.00 w eBay Polska wystawionych na aukcje było ponad 3 tysiące przedmiotów. Wszystkie poszeregowane w odpowiednich kategoriach: antyki, DVD, fotografia, zabawki, gry i sprzęt komputerowy, książki, odzież, muzyka, sport, telefony... itd.

Następnego dnia w południe liczba przedmiotów wystawionych na ebay.pl wynosiła 5348. Ogromne zainteresowanie sprawia, że są trudności z wczytaniem witryny. Wygląda na to, że rejestrują się głównie sprzedający - skuszeni brakiem opłat i prowizji.

Komentuje Artur Brzęczkowski z Allegro.pl
Z szacunkiem podchodzimy do każdego nowego konkurenta na rynku - szczególnie zaś tak poważnego jak eBay.pl. Trzeba jednak pamiętać, że Allegro.pl od początku konsekwentnie realizuje swoją wizję - stopniowo, zgodnie z oczekiwania i potrzebami klientów wprowadzaliśmy nowe usługi i opcje. Można powiedzieć, że wyrośliśmy z tego rynku - dlatego jestem spokojny o naszą przyszłość. Początki były trudne - przecież startowaliśmy, gdy polski Internet dopiero raczkował. Jeśli chodzi o nasze plany na najbliższą przyszłość - nie zamierzamy jakoś gwałtownie reagować na pojawienie się konkurencji - chcemy po prostu dalej rozwijać się, zgodnie z oczekiwania naszych klientów.

Nigdzie nie ma jeszcze informacji o systemie płatności PayPal. Możemy więc przypuszczać, że wciąż nie jest dostępny dla polskich użytkowników, choć jak informowaliśmy wcześniej, pewne jest, że się pojawi.

Niemniej jednak możemy już wystawiać rzeczy na sprzedaż i je licytować. Aby to zrobić, należy się zarejestrować (dla użytkowników, którzy wcześniej nie korzystali z innych wersji językowych eBay) bądź zalogować (dla bywalców).

Po dokonaniu transakcji formę płatności uzgadnia się ze sprzedającym.

Ebay Polska zachęca wszystkich do współtworzenia światowej społeczności użytkowników systemu aukcyjnego. Każdy chętny - jak czytamy na stronie internetowej - powinien zapoznać się z pięcioma podstawowymi wartościami, którymi kieruje się "community". Internauci zapraszani są do dzielenia się swoimi poglądami na forum.

Co ciekawe, w umowie, którą użytkownik musi zaakceptować, by zacząć korzystać z systemu aukcyjnego, wciąż nie ma polskiego adresu spółki. Usługodawcą jest eBay International AG, spółka mająca siedzibę w Bernie w Szwajcarii.

Kilka informacji z regulaminu

Warto zapoznać się ze szczegółami umowy, którą zawiera się z eBay Polska. W aukcjach mogą wziąć udział tylko ci, którzy ukończyli 18 rok życia.

Nie ma możliwości anulowania aukcji. Użytkownik przyjmuje niniejszym do wiadomości, że rozpoczniemy świadczenie naszych usług na jego rzecz zaraz po nadesłaniu przez niego do nas formularza "Sprzedaj przedmiot", i zarazem uznaje, że nie będzie mu przysługiwać prawo do anulowania jakiejkolwiek aukcji - czytamy w umowie.

Ebay przestrzega również, że użytkownikowi nie wolno prowadzić jednocześnie promocji jednakowych pozycji w większej liczbie aukcji niż 10 (czy to w przypadku licytacji zniżkowej, czy też przy normalnym stylu licytowania).

Nie kontrolujemy informacji przekazywanych przez innych użytkowników, które są udostępniane za pośrednictwem naszego systemu - zaznaczają własciciele serwisu - Może się zdarzyć, że dany użytkownik stwierdzi, iż określone informacje innych użytkowników są obraźliwe, szkodliwe, nieprecyzyjne, oszukańcze lub zwodnicze. Prosimy zatem przy korzystaniu z naszej witryny postępować uważnie, kierować się zdrowym rozsądkiem i prowadzić bezpieczny obrót handlowy.

Aktualizacja: 25 kwietnia 2005 18:29

Nieaktualne już linki do aukcji zostały usunięte.

Aktualizacja: 22 kwietnia 2005 17:20

Zapraszamy do odsłuchania dźwiękowego zapisu konferencji prasowej Ebay Polska (w formacie mp3)

Aktualizacja: 22 kwietnia 2005 14:49

Świstak.pl jednak nie jest na sprzedaż - publikujemy stanowisko szefa serwisu.

Aktualizacja: 22 kwietnia 2005 13:57

Tekst został zaktualizowany i przeformatowany. Dodaliśmy informację o najdroższych przedmiotach.

Aktualizacja: 22 kwietnia 2005 13:11

W kolejnej aktualizacji dodaliśmy pierwsze szczegóły z porannej konferencji Ebay.

Aktualizacja: 22 kwietnia 2005 12:43

Pojawiają się pierwsze komentarze konkurencji. W ramce zamieściliśmy stanowisko Artura Brzęczkowskiego z Allegro.pl.

Aktualizacja: 22 kwietnia 2005 12:08

W południe liczba przedmiotów wystawionych na ebay.pl wynosiła 5348. Ogromne zainteresowanie sprawia, że są trudności z wczytaniem witryny. Wygląda na to, że rejestrują się głównie sprzedający - skuszeni brakiem opłat i prowizji.

Aktualizacja: 21 kwietnia 2005 22:50

Jak informują nas nasi czytelnicy, są problemy z zarejestrowaniem się w eBay.pl (błąd przy zatwierdzaniu formularza rejestracyjnego).