W co chcą inwestować fundusze Venture Capital

Sieci społecznościowe, real-time Web (np. mikroblogi) i usługi związane ze zdrowiem - to inwestycje, na które fundusze Venture Capital chętnie wykładają pieniądze.

Podczas konferencji w Dolinie Krzemowej przedstawiciele funduszy VC określili 10 trendów technologicznych, które są szczególnie interesujące.

"Wierzymy, że Sieć staje się prawdziwie społecznościowa" powiedział Ron Conway, inwestor i wiceprezes Fundacji Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Franscisco. Konsumenci chcą się dzielić swoimi zamiarami i pragnieniami. Według Conwaya dowodem na to jest Facebook, który w pięć lat urósł od zera do 400 mln użytkowników. Podczas głosowania 198 uczestników konferencji zgodziło się z tą tezą, 192 było przeciw.

Kevin Efrusy, główny parter w firmie Accel Partners uważa, że sieci społecznościowe są składnikiem, dzięki któremu powstają nowe kategorie biznesu - nowe firmy będą powstawać na szczycie mediów społecznościowych, jako element nowego ekosystemu. 337 widzów podzieliło ten pogląd, przeciw było 59 głosujących.

Według Esther Dyson wzrastać będzie biznes związany z pomaganiem klientom w poprawianiu zdrowia. "Te firmy sprzedają zdrowie klientom, którzy kupują ich narzędzia, wgrywają dane i zaczynają zarządzać sobą" - wyjaśnia Dyson, prezes EDventure Holding. Przykładem może być witryna getupandmove.me. Pomysł nie spotkał się z uznaniem: 188 osób go poparło, ale aż 217 było przeciw. Podobny pomysł: internetowe usługi związane z wyszukiwaniem lekarzy i rezerwacją wizyt przeszedł stosunkiem głosów 299 do 45.

Kolejnym trendem, na który zwrócono uwagę jest fakt, że obecna trudna sytuacja ekonomiczna to dobry czas na otwarcie firmy. Według Steve’a Jurvetson, dyrektora zarządzającego Draper Fisher Jurvetson, 65% firm z listy Dow Jones powstało podczas recesji. Według Fischera "masz prostsze stosunki wewnętrzne, możesz bardziej skupić się na klientach." Spośród głosujących 290 osób podzieliło ten pogląd, 107 osób było przeciw.

Jednym ze wskazywanych trendów było również rozprzestrzenianie się real-time Web, wliczając w to strony ze spontanicznie wprowadzanymi danymi, jak np. Twitter. Widownia poparła ten wniosek stosunkiem głosów 272 do 101.

Pozostałe trendy to: przejrzystość oparta na dostępie do bardzo dużych ilości danych (np. w Internecie można znaleźć opinie o pracodawcy), coraz więcej urządzeń podłączonych do Sieci (docelowo ma ich być 100 mld), rozwój nowego rodzaju oprogramowania, które pobiera dane również z sieci społecznościowych i wyników wyszukiwania oraz rozwój biotechnologii i porządkowania genów, co doprowadzi do powstania sztucznego życia.

Zapraszamy na stronę poświęconą ludziom z pomysłami, innowacyjnym projektom i funduszom na ich sfinansowanie w Polsce.