W Polsce uaktywniono 90 domen .eu, w Niemczech 5 tysięcy

EURid - Belgijska organizacja zarządzająca domenami .eu - podała najnowsze dane dotyczące rejestracji domen europejskich. Wydaje się, że Polska zupełnie ich nie doceniła. Aktywnych domen europejskich zarejestrowanych w pierwszej fazie przez polskie instytucje publiczne i firmy, które posiadają zarejestrowane znaki towarowe, jest jedynie 90.

Ogólnie w całej Europie zarejestrowano i uaktywniono już ponad 13 tys. domen unijnych. Najwięcej, bo 5,145 tys. w Niemczech. Drugim krajem ze względu na liczbę zarejestrowanych domen .eu okazała się Francja - 2,310 tys., trzecia Holandia - 1,879, czwarta zaś Wielka Brytania - 1,297.

W Polsce na razie tylko 90 firm i instytucji stało się posiadaczami domen .eu. Pociechą może być fakt, że w Europie są kraje, które jeszcze bardziej niefrasobliwie od Polski podeszły do rejestracji domen .eu. Ich lista jest dostępna pod adresem status.eurid.eu.

Z naszego kraju wpłynęło dotąd około 3,500 wniosków. Najprawdopodobniej ta liczba zwiększy się kilkukrotnie po rozpoczęciu ostatniej fazy rejestracji 7 kwietnia br. Od tego momentu każda osoba czy instytucja będą mogły rejestrować domeny z rozszerzeniem .eu. Zadecyduje głównie szybkość zgłoszenia. Niestety żaden z rejestratorów nie może zagwarantować, że wybrana domena .eu zostanie na pewno przydzielona danemu podmiotowi.