W Japonii więcej abonentów

W ciągu 2003 roku liczba abonentów telefonii komórkowej w Japonii wzrosła o 8,5 proc., co oznacza, że z usług mobilnych korzystało w tym kraju 79,8 mln osób. Grupa użytkowników bezprzewodowego Internetu wzrosła o 14 proc. do 67,8 mln subskrybentów. Sytuację na japońskim rynku podsumowało Telecommunications Carriers Association (TCA).

Najwyższą pozycję pośród operatorów zajmuje NTT DoCoMo z 45,4 mln abonentów, co przekłada się na 56,9-proc. udział w rynku. NTT zanotował 5,8-proc. wzrost liczby użytkowników w swojej sieci. Drugie miejsce pod względem ilości subskrybentów zajmuje KDDI, który jest operatorem sieci Au (CDMA) oraz Tu-Ka (PDS). W pierwszej sieci było aktywnych 16 mln użytkowników (wzrost o 18,6 proc. w 2003 roku). Z kolei w drugiej liczba subskrybentów spadła o 4,7 proc. do 3,7 mln osób. Trzeci w rankingu operator - Vodafone Japan w ciągu minionych 12 miesięcy odnotowywał wzrost liczby abonentów o 10,8 proc. do poziomu 14,8 użytkowników.

Jak podaje TCA, najbardziej popularną usługą opartą o Internet bezprzewodowy była oferowana przez NTT DoCoMo usługa I-mode - 40,3 mln użytkowników (wzrost o 11,4 proc.). Z kolei z usługi EZWeb, proponowanej przez KDDI korzystało 14,7 proc. osób (24,9 proc.). Na trzecim miejscu znalazło się Vodafone Live (wcześniej J-Sky) - 12,8 mln abonentów (10,6 proc.).

W Polsce abonentów telefonii komórkowej jest ponad 4,5 razy mniej. Z raportu „Perspektywy polskiego rynku telekomunikacyjnego” opracowanego przez Instytut III Rzeczpospolitej wynika, że pod koniec pierwszego półrocza 2003 roku trzy sieci komórkowe: PTC, Centertel oraz Polkomtel deklarowały łącznie 15,5 mln posiadanych subskrybentów. W trzecim kwartale liczba wzrosła do ok. 17 mln osób. Z opracowania wynika, że liderem na rynku jest Polska Telefonia Cyfrowa (operator sieci Era), która w czerwcu ubiegłego roku miała 5,6 mln użytkowników. Dla porównania Centertel w tym samym czasie posiadał 5,08 mln abonentów, a Polkomtel - 4,9 mln.