W Europie bez rewolucji

Zdaniem firmy badawczej Strategy Analytics, w chwili obecnej 7,5% europejskich gospodarstw domowych posiada szerokopasmowy dostęp do Internetu. Rekordowy wzrost liczby abonentów szybkich połączeń z Siecią miał miejsce w roku 2002, kiedy to społeczność "szerokopasmowców" wzrosła o 6,3 mln, czyli o 55% względem roku 2001.

Mieszkańcy Starego Kontynentu coraz częściej decydują się na łącza typu ADSL; stale rośnie ich udział w stosunku do dostępu do Internetu poprzez sieci telewizji kablowych. W roku 2001 wśród łączy szerokopasmowych w Europie, technologia ADSL stanowiła 72,3%, a już rok później 76,1%. Udział połączeń przez telewizje kablowe spadł w tym czasie z 26 do 22,6%.

Strategy Analytics szacuje, że w roku bieżącym aż 7,2 mln Europejczyków zdecyduje się na podłączenie w swoich domach łącz szerokopasmowych. Jeżeli te prognozy się sprawdzą, w Europie 11,9% gospodarstw domowych, czyli 19,1 mln, będzie dysponowało szybkim połączeniem z Internetem.

Zdaniem Nicka Griffiths, dyrektora Global Broadband Practice, dostęp szerokopasmowy najbardziej dynamicznie będzie się rozwijał w takich krajach jak Belgia, Dania i Holandia, gdzie miedzy operatorami telekomunikacyjnymi, a "kablówkami" jest bardzo silna konkurencja na polu usług dostępu do Internetu.

Jeżeli chodzi o wielkość rynku usług szerokopasmowych w Europie to prym wiodą na nim Niemcy, a tuż za nimi znajduje się Wielka Brytania. W obu tych krajach razem wziętych jest 1,3 mln indywidualnych użytkowników łącz szerokopasmowych. Ich liczba wzrosła w roku 2002 o 350%!

Długoterminowe prognozy przygotowane przez Strategy Analytics zakładają, że do roku 2008, już 38% europejskich gospodarstw domowych będzie posiadało szerokopasmowy dostęp do Interenetu. W tym samym czasie łacza w technologii DSL będą zwiększały swój udział w stosunku do dostępu przez telewizję kablową.

Sytuacja europejska ciekawie prezentuje się na tle amerykańskiej. Według szacunków, za oceanem do roku 2008 penetracja szerokopasmowego Internetu w gospodarstwach domowych ma wynieść aż 70%, przy stale rosnącym udziale sieci telewizji kablowych, o czym pisaliśmy na łamach "Internet Standard": http://www.internetstandard.pl/news/51553/Szerokopasmowa.rewolucja.w.Ameryce.html