Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

W Europie bez rewolucji

Zdaniem firmy badawczej Strategy Analytics, w chwili obecnej 7,5% europejskich gospodarstw domowych posiada szerokopasmowy dostęp do Internetu. Rekordowy wzrost liczby abonentów szybkich połączeń z Siecią miał miejsce w roku 2002, kiedy to społeczność "szerokopasmowców" wzrosła o 6,3 mln, czyli o 55% względem roku 2001.

Mieszkańcy Starego Kontynentu coraz częściej decydują się na łącza typu ADSL; stale rośnie ich udział w stosunku do dostępu do Internetu poprzez sieci telewizji kablowych. W roku 2001 wśród łączy szerokopasmowych w Europie, technologia ADSL stanowiła 72,3%, a już rok później 76,1%. Udział połączeń przez telewizje kablowe spadł w tym czasie z 26 do 22,6%.

Strategy Analytics szacuje, że w roku bieżącym aż 7,2 mln Europejczyków zdecyduje się na podłączenie w swoich domach łącz szerokopasmowych. Jeżeli te prognozy się sprawdzą, w Europie 11,9% gospodarstw domowych, czyli 19,1 mln, będzie dysponowało szybkim połączeniem z Internetem.

Zdaniem Nicka Griffiths, dyrektora Global Broadband Practice, dostęp szerokopasmowy najbardziej dynamicznie będzie się rozwijał w takich krajach jak Belgia, Dania i Holandia, gdzie miedzy operatorami telekomunikacyjnymi, a "kablówkami" jest bardzo silna konkurencja na polu usług dostępu do Internetu.

Jeżeli chodzi o wielkość rynku usług szerokopasmowych w Europie to prym wiodą na nim Niemcy, a tuż za nimi znajduje się Wielka Brytania. W obu tych krajach razem wziętych jest 1,3 mln indywidualnych użytkowników łącz szerokopasmowych. Ich liczba wzrosła w roku 2002 o 350%!

Długoterminowe prognozy przygotowane przez Strategy Analytics zakładają, że do roku 2008, już 38% europejskich gospodarstw domowych będzie posiadało szerokopasmowy dostęp do Interenetu. W tym samym czasie łacza w technologii DSL będą zwiększały swój udział w stosunku do dostępu przez telewizję kablową.

Sytuacja europejska ciekawie prezentuje się na tle amerykańskiej. Według szacunków, za oceanem do roku 2008 penetracja szerokopasmowego Internetu w gospodarstwach domowych ma wynieść aż 70%, przy stale rosnącym udziale sieci telewizji kablowych, o czym pisaliśmy na łamach "Internet Standard": http://www.internetstandard.pl/news/51553/Szerokopasmowa.rewolucja.w.Ameryce.html