W Chinach zamykają kafejki internetowe

W ostatnim kwartale 2004 r. zamknięto w Chinach ponad 12,5 tysiąca kafejek internetowych - według rządu, w większości działających nielegalnie. Masowe zamykanie kafejek jest elementem strategii chińskiego rządu, który chce zwalczać korzystanie z Internetu 'sprzeczne z zasadami moralnymi' i w ten sposób - jak donosi oficjalna agencja informacyjna Xinhua - 'zapewnić młodym Chińczykom bezpieczniejsze otoczenie do życia.'

Od 2002 r. obowiązuje w tym kraju prawo, zabraniające otwierania kafejek w odległości mniejszej niż 200 metrów od szkół podstawowych i średnich. W Chinach istnieje ok. 100 tys. kafejek. Właściciel każdej z nich jest zobowiązany do zainstalowania na komputerach oprogramowania śledzącego odwiedzane przez użytkowników witryny www. Ścisłym regulacjom podlegają także godziny ich otwarcia.

O dużej popularności kafejek internetowych w Chinach przesądzają wysokie ceny sprzętu komputerowego, wskutek czego nieliczni mogą pozwolić sobie na zakup PC do domu. Jednocześnie członkowie organizacji Reporterzy Bez Granic oceniają, że technologie przechwytywania e-maili i cenzurowania stron internetowych, jakimi dysponują chińskie agencje rządowe, należą do najnowocześniejszych na świecie.

Więcej informacji na stronieBBC.