W Chinach będzie 370 milionów abonentów telefonicznych

Takie są prognozy dotyczący rozwoju telefonii stacjonarnej w Chinach w ciągu najbliższych 10 lat. Zagraniczni inwestorzy otrzymają sposobność, aby z tego skorzystać.

Planowana jest sprzedaż akcji trzeciej co do wielkości chińskiej firmy telekomunikacyjnej China Telecommunications Corp. (przed nią plasują zarejestrowana w Hong Kongu China Mobile i China Unicom).

Firma powstała po podzieleniu przez rząd chiński dawnego monopolisty telefonicznego (China Telecom) na dwie części zajmujące się telefonią komórkową (China Mobile Communications) i stacjonarną (CTC). Prognozy dotyczące rozwoju firmy są bardzo optymistyczne. Ma ona do zagospodarowania wielki rynek słabo stelefonizowanych terenów wiejskich i rynek usług dostępu do Internetu. Ponadto ma szansę na uzyskanie licencji na świadczenie usług w dziedzinie telefonii komórkowej (na które licencje rząd będzie niebawem wydawał).

Telefonia stacjonarna nie jest najnowocześniejszą ani najkorzystniejszą ekonomicznie usługą, ale w przypadku Chin ona ogromny potencjał i wartość.

Plany sprzedaży akcji nie są jeszcze sprecyzowane. Przedstawiciele CTC konsultowali je niedawno ze specjalistami kilku czołowych banków inwestycyjnych. Nieoficjalnie mówi się, że CTC zaoferuje 20-30% swoich akcji, za które będzie chciała uzyskać ok. 7 mld USD.

CTC ma 128 mln użytkowników, z których 21 mln zdobyła w okresie od stycznia do lipca 2000. Kapitał firmy to 15 mld USD.