Vodafone i Enel finalizują umowę

Vodafone jest bliski sfinalizowania sprzedaży włoskiego oddziału Infostrady za 7,7 mld USD.

Dzisiejsze zebranie rady nadzorczej Enela, włoskiego dostawcy energii, ma dziś potwierdzić zakup firmy telefonicznej Infostrada za 7,7 mld USD.

Największy na świecie operator telefonii komórkowej chciał sprzedać włoską firmę już od jesieni 2000 r. (za 9,9 mld USD), ale włoskie władze antymonopolowe zadecydowały, że nie zaakceptują tej transakcji, jeżeli Enel nie ograniczy swojego udziału we włoskim rynku energii elektrycznej.

Enelowi udało się wynegocjować niższą cenę, jako rekompensatę za wymuszoną przez rząd redukcję udziałów w rynku energetycznym. Władze włoskie nakazały bowiem Enelowi ograniczenie o 10% produkcji energii, aby firma nie zmonopolizowała rynku, oferując jednocześnie energię elektryczną i usługi telekomunikacyjne. Infostrada zajmuje drugą pozycję na włoskim rynku telekomunikacyjnym, za Telecom Italia.

Vodafone nabył Infostradę w ub. r. wraz z zakupem za rekordowo wysoką kwotę 173 mld USD niemieckiego Mannesmana. Vodafone nie chce już zajmować się telekomunikacją stacjonarną. Potrzebuje również pieniędzy na wydatki związane z zakupem i budową sieci UMTS.

Kurs akcji Vodafone spadły o 1,8%, akcje Enela zaś skoczyły o 0,5%.