Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

VoIP w odtwarzaczu MP3

Na zakończonych wczoraj w Hannoverze targach CeBIT 2005 zaprezentowano wiele ciekawych gadżetów ze świata cyfrowych urządzeń przenośnych. Jednym z nich jest odtwarzacz MP3 firmy Ezmax, umożliwiający także wykonywanie rozmów telefonicznych za pośrednictwem Internetu.

Odtwarzacz EZMP2004X wyposażony jest w odpowiednie oprogramowanie, dzięki któremu - po podłączeniu urządzenia do komputera przez port USB 2.0 - możliwe jest wykonywanie zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych połączeń za pomocą wbudowanego w słuchawki mikrofonu.

EZMP2004X podłączony do 'peceta' rozpoznawany jest przez system jako dodatkowy, zewnętrzny dysk. Podwójne kliknięcie myszką w jego ikonę uruchamia aplikację do rozmów VoIP. Posiadacz urządzenia będzie jednak musiał subskrybować usługę VoIP u wybranego dostawcy.

Oprogramowanie, z którego korzysta odtwarzacz, działa tylko z systemem Windows 2000 lub nowszym. Wprowadzenie wersji kompatybilnej z platformą Macintosh znajduje się na razie w planach producenta.

Urządzenie odtwarza pliki MP3, WMA, ASF i OGG. Użytkownik ma także do dyspozycji dyktafon i tuner FM, a informacje odczytuje na dwukolorowym wyświetlaczu OLED o rozdzielczości 128 x 64 piksele.

EZMP2004X do przechowywania plików wykorzystuje moduły pamięci typu flash - 256 i 512 MB oraz 1 GB. W zależności od pojemności pamięci, cena odtwarzacza będzie wynosić od 150 do 220 USD. Do sprzedaży trafi w maju tego roku.

Więcej informacji na stronie producenta.