VoIP może być dla każdego

Telefonia internetowa będzie popularna. Nie jest to ryzykowne stwierdzenie zważywszy na fakt, że nie trzeba już posiadać komputera z dostępem do internetu. Wystarczy mieszkać we właściwym miejscu, które obsługuje właściwy dostawca internetu. Na razie w Poznaniu i Gdańsku.

Wystarczy zwykły telefon

Na mocy umowy resellerskiej podpisanej przez lokalnego dostawcę internetu Biall-Net z Inotel S.A., mieszkańcy Gdańska, nawet ci, którzy nie mają żadnych doświadczeń w obsłudze komputera i korzystaniu z internetu, będą mogli wykonywać połączenia telefoniczne na bazie VoIP. Wystarczy dowolny aparat telefoniczny podłączany do tradycyjnego gniazdka telefonicznego. Jedyny warunek, jaki chętni muszą spełnić, to obecność w zasięgu sygnału internetowego dostarczanego przez dostawcę, któremu Inotel umożliwia świadczenie usług w oparciu o własną platformę.

Wystarczą grosiki

Cała infrastruktura VoIP będzie się znajdowała poza mieszkaniem klienta, na terenie budynku. Jak nam wyjaśnił Przemysław Siwek, dyrektor sieci sprzedaży Inotel SA, takim miejscem jest zazwyczaj piwniczka.

Arkadiusz Binder, prezes Biall-Net, dostawcy internetu w Gdańsku, nie kryje, że użytkownicy tej usługi nie unikną abonamentu, jednak jego wysokość - 29 zł brutto - jest wciąż konkurencyjna w stosunku do abonamentu TP S.A.

Bardzo konkurencyjne są zaś ceny połączeń. Poznańska firma PSI Internet, która podpisała analogiczną umowę z Inotel i dostarcza usługi VoIP na trzech poznańskich osiedlach oferuje połączenia lokalne w cenie 0,16-0,18 gr (w zależności od pory dnia), połączenia międzymiastowe za 0,21-0,23 gr. Połączenia na komórki kosztują: 0,68-0,98 gr. Przykładowe ceny połączeń międzynarodowych to: do Niemiec i Anglii to 0,26 groszy, Francji - 0,33 groszy, USA - 0,32 groszy.

Klienci obu dostawców, którzy mają dostęp do internetu, mogą korzystać z dodatkowych usług, m.in. mogą wykupić dowolną liczbę numerów telefonów z różnych stref numeracyjnych, określić numer, na który mają być przekierowywane połączenia, zablokować połączenia przychodzące i wychodzące z dowolnymi numerami, uzyskać natychmiastowy dostęp do aktualnego billingu.

Na razie niewielu chętnych

Użytkowników telefonii internetowej, a konkretnie telefonii PC, jest w Polsce - wbrew pozorom - bardzo niewielu. Jak oszacował Puls Biznesu ich liczba nie przekracza 200 tys., mimo, iż ceny połączeń są nieraz dziesięciokrotnie niższe niż w TP S.A., a możliwości skorzystania z usług coraz więcej, odkąd o użytkowników zaczęły walczyć największe portale, w tym Onet wiążąc się ostatnio ze Skypem czy Interia z Netią.

Być może nadzieja dla VoIP wiąże się właśnie z działalnością lokalnych dostawców internetu, którzy uruchamiają usługi w oparciu o gotowe platformy takie jak Inotela. Firma ta prowadzi rozmowy z kolejnymi dostawcami internetu. Magda Borowik, analityk rynku telekomunikacyjnego z IDC Central Europe podkreśla: Dużo łatwiej propagować usługę, która nie wymaga od użytkownika korzystania z komputera. Dobrym przykładem jest szybko rozwijająca się na rynku amerykańskim usługa Vonage, gdzie rozmowy wykonuje się za pomocą zwykłego telefonu, natomiast transmisja głosu odbywa się poprzez protokoł IP. Jak nam podpowiedział Przemysław Siwek, potencjał drzemie też w sieciach telewizji kablowej, które dysponują infrastukturą umożliwiającą zaoferowanie usług VoIP.

Potencjalnych użytkowników jest sporo. Aktywnych na razie niewielu. Wśród internautów mniej niż 3% zakosztowało dobrodziejstwa rozmów za grosze. Jak na razie usługi oferowane w technologii VoIP są niezbyt liczne i niezbyt lukratywne, jednak popularność tej technologii będzie szybko rosła - z przekonaniem zapowiada Magda Borowik.

Aktualizacja: 04 sierpnia 2005 10:24

Sieć IPFON zaoferowała usługi telefonii internetowej, do korzystania z których nie potrzebny jest komputer. Wystarcza dowolny aparat telefoniczny, podłączany przez bramkę VoIP do tradycyjnego gniazdka telefonicznego, lub telefon IP.

Oferta IPFON jest adresowana do wszystkich osób, które chcą korzystać z telefonii IP, ale woleliby to robić w wygodniejszy sposób niż za pośrednictwem komputera. Umożliwia to zastosowanie telefonu IP lub bramek VoIP, do których można podłączyć dowolny analogowy aparat telefoniczny i wybierać numer dokładnie tak samo jak w tradycyjnej telefonii. Klienci IPFON mogą także skorzystać z tradycyjnych usług telefonii VoIP, co wiąże się jednak z pobraniem i zainstalowaniem na komputerze softphone'u, a także posiadaniem słuchawek i mikrofonu podłączonych do komputera.