Virgin zadebiutuje w USA

Virgin Mobile prowadzi rozmowy ze Sprintem na temat wspólnego świadczenia usług telefonii bezprzewodowej w USA.

Byłby to milowy krok dla prezesa Virgin, Richarda Bransona, który poszukuje sposobu wprowadzenia brytyjskiej marki na rynek amerykańskich usług telekomunikacyjnych.

Przed rozpoczęciem rozmów ze Sprintem, trzecim co do wielkości amerykańskim operatorem dalekodystansowym, Virgin prowadził negocjacje dotyczące ewentualnej współpracy m.in. z AT and T i Nextelem.

Umowa ma zostać podpisana w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dzięki niej Virgin stanie się pierwszym dużym „wirtualnym operatorem sieci” w USA. Oznacza to, że koncern będzie sprzedawał usługi pod własną marką, ale korzystając z sieci telefonii komórkowej Sprinta.

Strukturą ma przypominać przedsięwzięcie utworzone przez Virgin dwa lata temu w Wielkiej Brytanii wspólnie z One-2-One. Obydwie firmy zawiązały spółkę joint venture z udziałami 50:50, inwestując po 71,66 mln USD.

Powstawanie „wirtualnych operatorów sieci” jest ostatnio jednym z najbardziej wyraźnych trendów na rynku telefonii bezprzewodowej. Operatorzy komórkowi, którzy zainwestowali w drogie sieci, szukają teraz sposobów aby podzielić się kosztami z innymi przedsiębiorstwami.

Virgin Mobile po raz pierwszy rozszerzył swoją działalność zagranicę latem ub. r. w Azji, we współpracy z Singapore Telecom.

One-2-One to obecnie czwarty co do wielkości operator bezprzewodow w Wielkiej Brytanii, jego właścicielem jest Deutsche Telekom.

<i>Źródło: CNN</i>