Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Vinton G. Cerf

Vinton Cerf jest uważany za jednego z ojców Internetu, lecz sam ze śmiechem zaprzecza, jakoby określenie "surfowanie po Sieci" pochodziło od jego nazwiska.

Vinton Cerf jest uważany za jednego z ojców Internetu, lecz sam ze śmiechem zaprzecza, jakoby określenie "surfowanie po Sieci" pochodziło od jego nazwiska.

Ukończył studia i doktoryzował się (1972 r.) z informatyki w UCLA. W roku 1974 wspólnie z Robertem E. Kahnem wpadł na pomysł opracowania języka, dzięki któremu sieć ARPANET mogłaby się porozumiewać z innymi eksperymentalnymi sieciami komputerowymi. W artykule "A Protocol for Packet Network Intercommunications", opublikowanym w IEEE Transactions on Communication w maju 1974 r., po raz pierwszy padła nazwa Internet.

Vinton G. Cerf
W wyniku współpracy powstał protokół komunikacyjny TCP/IP, umożliwiający funkcjonowanie Internetu. Vinton Cerf podjął później współpracę m.in. z Departamentem Obrony USA przy rozwoju technologii zabezpieczeń internetowych. W pierwszej połowie lat 80., jako wiceprezes MCI Digital Information Services, uczestniczył w projekcie budowy MCI Mail, pierwszej komercyjnej usługi pocztowej oferowanej w Internecie.

W roku 1992 założył opiniotwórcze Internet Society, którego prezesem był przez trzy lata. Jako przewodniczący stowarzyszenia powiedział kiedyś: "Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jak mógłby wyglądać świat w XXI wieku, zapytaj członka społeczności Internetu. On już w tych czasach żyje".

W listopadzie 2000 r. został przewodniczącym rady dyrektorów ICANN. Ponadto jest wiceprezesem WorldCom, w którym prowadzi zaawansowane projekty dotyczące architektury i technologii internetowej.

Vintona Cerfa uhonorowano niezliczoną liczbą nagród i wyróżnień. Przyznano mu m.in. 7 doktoratów honoris causa. W roku 1994 People umieścił go pośród 25 najbardziej intrygujących ludzi. Jest miłośnikiem muzyki klasycznej, teatru i... wina, kolekcjonuje znaczki i monety, czyta literaturę fantastycznonaukową.

Plany na przyszłość? Internet międzyplanetarny. Sieć międzyplanetarna ma pomóc w komunikowaniu się z sondami kosmicznymi czy przyszłymi bazami, np. na Marsie.