Vinton G. Cerf

Vinton Cerf jest uważany za jednego z ojców Internetu, lecz sam ze śmiechem zaprzecza, jakoby określenie "surfowanie po Sieci" pochodziło od jego nazwiska.

Vinton Cerf jest uważany za jednego z ojców Internetu, lecz sam ze śmiechem zaprzecza, jakoby określenie "surfowanie po Sieci" pochodziło od jego nazwiska.

Ukończył studia i doktoryzował się (1972 r.) z informatyki w UCLA. W roku 1974 wspólnie z Robertem E. Kahnem wpadł na pomysł opracowania języka, dzięki któremu sieć ARPANET mogłaby się porozumiewać z innymi eksperymentalnymi sieciami komputerowymi. W artykule "A Protocol for Packet Network Intercommunications", opublikowanym w IEEE Transactions on Communication w maju 1974 r., po raz pierwszy padła nazwa Internet.

Vinton G. Cerf
W wyniku współpracy powstał protokół komunikacyjny TCP/IP, umożliwiający funkcjonowanie Internetu. Vinton Cerf podjął później współpracę m.in. z Departamentem Obrony USA przy rozwoju technologii zabezpieczeń internetowych. W pierwszej połowie lat 80., jako wiceprezes MCI Digital Information Services, uczestniczył w projekcie budowy MCI Mail, pierwszej komercyjnej usługi pocztowej oferowanej w Internecie.

W roku 1992 założył opiniotwórcze Internet Society, którego prezesem był przez trzy lata. Jako przewodniczący stowarzyszenia powiedział kiedyś: "Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jak mógłby wyglądać świat w XXI wieku, zapytaj członka społeczności Internetu. On już w tych czasach żyje".

W listopadzie 2000 r. został przewodniczącym rady dyrektorów ICANN. Ponadto jest wiceprezesem WorldCom, w którym prowadzi zaawansowane projekty dotyczące architektury i technologii internetowej.

Vintona Cerfa uhonorowano niezliczoną liczbą nagród i wyróżnień. Przyznano mu m.in. 7 doktoratów honoris causa. W roku 1994 People umieścił go pośród 25 najbardziej intrygujących ludzi. Jest miłośnikiem muzyki klasycznej, teatru i... wina, kolekcjonuje znaczki i monety, czyta literaturę fantastycznonaukową.

Plany na przyszłość? Internet międzyplanetarny. Sieć międzyplanetarna ma pomóc w komunikowaniu się z sondami kosmicznymi czy przyszłymi bazami, np. na Marsie.