VimpelCom, Telenor i Alfa Embark w sojuszu

Nowe uwarunkowania walki o rosyjski rynek telefonii komórkowej.

Drugi pod względem wielkości rosyjski operator komórkowy ogłosił strategiczne partnerstwo z Telenorem i grupą przemysłowo- finansową Alfa. Alfa zamierza objąć 25 % i jedną akcję w VimpelCom oraz 42% w VimpelCom-Region, największym regionalnym holdingu spółki. Jo Lunder, szef spółki z ramienia Telenoru, zaprzeczył jakoby skandynawski telekom przygotowywał się do opuszczenia VimpelCom.

Z dawna oczekiwane porozumienie musi zostać teraz zatwierdzone przez urząd antymonopolowy. Potem VimpelCom być może pokona swoich najważniejszych rywali: Mobile TeleSystems (MTS) i Telecominvest. VimpelCom wiążąc się z Alfa Group liczy, że w pościgu za MTS, który posiada 1,5 mln użytkowników, pomogą nie tylko finansowe zasoby grupy, lecz również jej koneksje polityczne.

VimpelCom i jego regionalny holding przeznaczą na ekspansję 337 mln USD, jeśli Telenor zainwestuje bezpośrednio w VimpelCom-Regional. Finansowanie ekspansji dokona się poprzez środki z emisji do Alfa Group 5 150 tys. akcji w cenie 103 USD za sztukę.

VimpelCom podał też poprawione wyniki finansowe I kw. br. Zysk netto koncernu wyniósł 5,1 mln USD, podczas gdy jeszcze w czwartym kwartale poniósł on stratę w wysokości 11,8 mln USD.

<i>Źródło: Europemedia.net</i>