Video na Instagramie - komentarz Think Kong

Parę dni temu Instagram, do tej pory oparty na edytowaniu i publikacji zdjęć ze smartfona, ogłosił wprowadzenie nowej funkcji. To możliwość nakładania filtrów na krótkie 15-sekundowe filmy i publikowania ich w profilu użytkownika. W ciągu 24 godzin od wprowadzenia nowej opcji użytkownicy Instagrama wgrali 5 milionów filmów, co wskazuje na niewątpliwie duży potencjał nowego rozwiązania.

Video na Instagramie - komentarz Think Kong

Autorka: Anita Wojtaś-Jakubowska, Social Media Team Director, Think Kong

Podczas gdy internauci toczą dyskusje, czy video na Instagramie zagrozi pozycji serwisu Vine (jego właścicielem jest twórca Twittera), warto skupić się na innym aspekcie - czy nowa funkcja Instagrama zmieni coś dla marketingowców?

Informacja dotycząca zmian w aplikacji Instagram zbiegł się w czasie z pogłoskami dotyczącymi reklam video w NEWSfeedzie na Facebooku, które mają się pojawić testowo na jesieni tego roku (na razie w USA). Choć brak oficjalnie potwierdzonych szczegółów, w plotkach dominują dwa wątki: video na Facebooku ma odtwarzać się automatycznie (!) i - podobnie jak video na Instagramie - ma trwać 15 sekund.

Nowy format przypomina spot telewizyjny - i tym samym otworzy reklamodawcom nowe możliwości. Już wkrótce może się okazać, że reklama telewizyjna wykorzystana 1:1 w kampanii na Facebooku i Instagramie pozwoli znacząco zwiększyć zasięg działań i poszerzyć go o miliony internautów. Precyzyjne targetowanie na Facebooku, pozwalające na wyświetlanie video-reklamy pieluszek wyłącznie młodym mamom, przełoży się na atrakcyjną dla firm efektywność kosztową. Użytkownicy zostaną zaangażowani w konsumowanie nowych treści od marek - bez konieczności generowania nowych materiałów, tworzenia fan page i opracowywania planów komunikacji.

Era social TV jest bliżej, niż nam się zdawało - i ma logo Facebooka.