VMware przejmuje Zimbra

W ramach realizacji swojej strategii cloud, firma odkupiła od Yahoo biznes messagingu open source Zimbra, w celu zwiększenia swoich udziałów w rynku platform dostarczanych w formie usługi (PaaS - Platform-as-a-Service).

Zimbra, zakupiona przez Yahoo w roku 2007 za 350 milionów USD, jest popularną platformą komunikacyjną open source dla systemów operacyjnych Linux i Mac OS, chętnie wykorzystywaną przez wyższe uczelnie i usługodawców internetowych. Yahoo oferuje tę platformę w wersji hostowanej jak również instalowanej u użytkownika.

Według dobrze poinformowanych źródeł, VMware ma zapłacić za Zimbra 100 milionów USD, przejmując również znaczną cześć zatrudnionych pracowników.

W kwietniu 2009 roku, VMware kupiła SpringSource, dostawcę aplikacji Java, projektującego aplikacje i narzędzia zarządzania. Firma uzasadniał ten zakup koniecznością przygotowania nowych produktów ułatwiających tworzenie aplikacji oraz uruchamianie i zarządzanie nimi zarówno wewnętrznie jak i na zewnętrznych platformach cloud.

Według analityków, wiele przedsiębiorstw poszukuje ofert "platform w postaci usługi", szczególnie w zakresie poczty elektronicznej, tak więc nabytek VMware jest na czasie. Zimbra pozwoli firmie na udział w grze, która potencjalnie może być początkiem procesu uniezależniania się typowego przedsiębiorstwa od Microsoftu, a zależność ta często zaczyna się od Exchange.