Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

VAT na internet: Polska tłumaczy się przed KE

Kolejny etap trwającej już od ponad roku bitwy o stawkę VAT-u na usługi internetowe w Polsce rozgrywa się teraz w Brukseli. Nasz kraj wysłał oficjalny list do Komisji Europejskiej, w którym ma przyznać się do złamania unijnego prawa. Możemy spodziewać się wprowadzenia 22% podatku na internet.

Informacje podajemy za PAP. Przypomnijmy: do tej pory obowiązuje w naszym kraju opcja zwolnienia użytkowników indywidualnych i instytucji edukacyjnych z podatku VAT na internet. Jest to niezgodne z prawem unijnym, które nakłada na kraje członkowskie obowiązek stosowania podstawowej stawki podatkowej, czyli w naszym przypadku 22%.

Za pogwałcenie prawa unijnego Komisja Europejska wszczęła w lipcu postępowanie przeciwko Polsce.

Nasz kraj miał 2 miesiące na przygotowanie oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Do Brukseli stosowne pismo napłynęło. Jak podały PAP źródła zbliżone do Komisji Europejskiej, w liście Polska tłumaczy się z zastosowania zwolnienia z podatku VAT na internet.

Teraz czekamy na reakcję KE, która może wystosować list, w którym wezwie do dostosowania prawa do unijnego, czyli do podniesienia stawki VAT-u. Będzie to oznaczać wzrost cen usług internetowych o wysokość 22% podatku.

Więcej o reakcji Komusji Europejskiej w wywiadzie z jej przedstawicielem