VAT na internet: Polska tłumaczy się przed KE

Kolejny etap trwającej już od ponad roku bitwy o stawkę VAT-u na usługi internetowe w Polsce rozgrywa się teraz w Brukseli. Nasz kraj wysłał oficjalny list do Komisji Europejskiej, w którym ma przyznać się do złamania unijnego prawa. Możemy spodziewać się wprowadzenia 22% podatku na internet.

Informacje podajemy za PAP. Przypomnijmy: do tej pory obowiązuje w naszym kraju opcja zwolnienia użytkowników indywidualnych i instytucji edukacyjnych z podatku VAT na internet. Jest to niezgodne z prawem unijnym, które nakłada na kraje członkowskie obowiązek stosowania podstawowej stawki podatkowej, czyli w naszym przypadku 22%.

Za pogwałcenie prawa unijnego Komisja Europejska wszczęła w lipcu postępowanie przeciwko Polsce.

Nasz kraj miał 2 miesiące na przygotowanie oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Do Brukseli stosowne pismo napłynęło. Jak podały PAP źródła zbliżone do Komisji Europejskiej, w liście Polska tłumaczy się z zastosowania zwolnienia z podatku VAT na internet.

Teraz czekamy na reakcję KE, która może wystosować list, w którym wezwie do dostosowania prawa do unijnego, czyli do podniesienia stawki VAT-u. Będzie to oznaczać wzrost cen usług internetowych o wysokość 22% podatku.

Więcej o reakcji Komusji Europejskiej w wywiadzie z jej przedstawicielem