Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

VAT na internet: Polska przed Trybunałem Europejskim

Przedstawiciele Unii Europejskiej przygotowują się do procesu, jaki jesienią wytoczą naszemu krajowi za złamanie prawa unijnego. Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywami UE Polska powinna wprowadzić podstawową stawkę VAT-u na internet. Tymczasem nasi parlamentarzyści uchwalili zwolnienie usług internetowych z podatku. Internet Standard informował o możliwości takiego procesu już w marcu br.

Informację podajemy za "Rzeczpospolitą". Polska stanąć ma przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości jesienią tego roku. Sprawa dotyczyć ma złamania prawa unijnego m.in. w opodatkowaniu internetu. Komisja Europejska zaznacza, że Polska tak jak inne kraje unijne powinna objąć usługi internetowe podstawową stawką podatkową (w naszym kraju wynosi ona 22%). Tymczasem podczas długiej walki o VAT na internet, Sejm ostatecznie przyjął zapis, zwalniający użytkowników końcowych i instytucje edukacyjne z podatku (dla firm wprowadzona została 22% stawka).

W marcu br. w wywiadzie dla Internet Standard Jonathan Todd, przedstawiciel Komisji Europejskiej, zajmujący się sprawami regulacji podatkowych w UE przestrzegał, że jeżeli od 1 maja br. nie wprowadzimy podstawowej stawki VAT-u na internet, czeka Polskę proces sądowy w Luksemburgu i bardzo wysoka grzywna. Więcej na ten temat:http://www.internetstandard.com.pl/news/64655.html

Unia Europejska nie widzi podstaw, by Polska mogła stosować prewencyjne stawki VAT-u na usługi internetowe.

Unijni dyplomaci są zdania, że polski rząd nie ma szans, by wygrać spór o VAT. Jeżeli Polska nie zmieni zapisów, przegra przed trybunałem, co będzie wiązało się z zapłatą ogromnej grzywny.

Trzeba przyznać, że działania naszego rządu są zaskakujące. Przypomnijmy, że od września 2003 roku, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o zmianie stawki podatkowej na usługi internetowe, Ministerstwo Finansów utrzymywało przez kilka miesięcy, że wprowadzona zostanie 22% stawka VAT-u. Tymczasem po protestach branży internetowej wprowadzono opcję zwolnienia internetu od podatku dla użytkowników końcowych i instytucji edukacyjnych. Polski rząd wiedział, czym grozi złamanie prawa unijnego, jednakże zdecydował się na wprowadzenie w życie zapisów niezgodnych z dyrektywami UE. Co ciekawe, jeszcze niedawno, bo w połowie czerwca, parlamentarzyści mówili o planach znowelizowania ustawy i wprowadzenia... 0% stawki VAT-u na internet (więcej:http://www.internetstandard.com.pl/news/67802.html ). Wygląda na to, że nasz parlament nie liczy się z zapisami unijnymi i groźbami KE.

Więcej o polskiej bitwie o wysokość podatku VAT na internet w naszym wątku:

http://www.idg.pl/news/watek/25.html