Użytkownik BitTorenta winny piractwa

Chan Nai-Ming z Hong Kongu jest pierwszym użytkownikiem programu BitTorrent, który został uznany winnym udostępnienia w Internecie pirackich kopii filmów. Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony 7 listopada - mężczyźnie grożą nawet 4 lata więzienia i grzywna.

Sprawa mieszkańca Hong Kongu rozpoczęła się w kwietniu 2005 r., kiedy to wytwórnie filmowe oskarżyły go o nielegalne dystrybuowanie filmów "Daredevil", "Czerwona Planeta" oraz "Miss Agent". Wkrótce potem do sądu trafił oficjalny akt oskarżenia.

Proces zakończył się wczoraj - internauta został uznany za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów. Chan Nai-Ming został zwolniony za kaucją (musiał zapłacić ok. 640 USD) i teraz oczekuje na wyrok (który zostanie ogłoszony 7 listopada).

Władze Hong Kongu mają nadzieję, że sprawa Nai-Minga zniechęci tamtejszych internautów do nielegalnego udostępniania w Internecie materiałów chronionych prawem autorskim. Statystyki przytaczane przez tamtejszą policję wydają się to potwierdzać - wynika z nich, że po aresztowaniu Nai-Minga liczba plików udostępnianych przez mieszkańców Hong Kongu w Internecie zmniejszyła się o 80%.