Użytkownicy chomikuj.pl dostają antypirackie ultimatum

Firma Hapro Media wysyła do użytkowników Chomikuj e-maile z wezwaniem do zapłaty odszkodowania za pliki muzyczne umieszczone w tych serwisach bez zgody właścicieli praw autorskich. Konsekwencją odmowy będzie wniesienie sprawy do prokuratury - ostrzega Hapro Media.

Spółka Hapro Media to "międzynarodowy koncern medialny", działający w branży fonograficznej. Wśród polskich artystów nagrywających dla Hapro znajdują się m.in. Kayah, Maciej Maleńczuk, Krzysztof Krawczyk, Ewelina Flinta, Anna Maria Jopek, Paweł Kukiz i inni.

Firma rozpoczęła antypiracką kampanię wymierzoną w internautów, którzy bez zgody podmiotu będącego w posiadaniu praw autorskich do danych utworów, zamieszczali je m.in. w serwisie chomikuj.pl. Użytkownicy portalu od kilku dni zgłaszają na forach internetowych fakt otrzymania e-mailowego ultimatum.

Adresy e-mail i numery IP komputerów użytkowników Hapro Media uzyskała od administratorów wspomnianego serwisu (w wypadku podejrzenia złamania prawa przez użytkownika mają oni taki obowiązek - pod warunkiem, że wniosek o przekazanie danych składają organa ścigania lub właściciel całościowych majątkowych praw autorskich).

Jak wskazuje prawnik cytowany przez "Dziennik Gazeta Prawna", Olgierd Rudak, Hapro Media "takie prawa ma tylko w przypadku dwóch wydanych przez siebie albumów", ale maile wysyła też do użytkowników, którym zarzuca udostępnianie twórczości innych wykonawców (takich, z którymi "podpisała tylko umowy o prawie dochodzenia roszczeń z tytułu naruszeń majątkowych praw autorskich").

Hapro Media, dysponując uzyskanymi danymi, zwróciła się do dostawców Internetu o udostępnienie personaliów internautów. Hapro media wzywa w e-mailach do zapłaty odszkodowania, grożąc jednocześnie skierowaniem sprawy do prokuratury, jeśli użytkownik odrzuci tę propozycję. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" podobne listy otrzymało już ok. dwustu osób, z czego połowa zgodziła się na zapłatę.

Kilka spraw skierowano też do prokuratury.

Czy metody walki z piractwem znane dotychczas głównie ze Stanów Zjednoczonych zawitają na stałe do Polski?

Aktualizacja: 29 czerwca 2010 15:08

Dariusz Kołtko, rzecznik prasowy portalu O2.pl, do którego należy wrzuta.pl, poinformował nas, że żadne informacje dotyczące użytkowników Wrzuty nigdy nie zostały przekazane firmie Hapro Media.