Uwodził przez Internet: pierwszy proces o "grooming" na Podkarpaciu
-
- 14.02.2011, godz. 13:45
Policja zatrzymała 29-letniego mężczyznę, który wykorzystywał fikcyjne konto na portalu społecznościowym, by umawiać się z nastolatkami. W jego mieszkaniu znaleziono 3 tysiące płyt CD, na których znajdują się zdjęcia zawierające treści pedofilskie. Mężczyzna zostanie też oskarżony o molestowanie seksualne i "grooming".

Grooming - przestępstwo polegające na składaniu propozycji seksualnych przez Internet dzieciom w wieku poniżej 15 lat. Obowiązuje w polskim prawie karnym od 8 czerwca 2010 roku.
Polecamy:
- Simone 3 - wielka akcja policji przeciw internetowym pedofilom
- Facebook - jak się zachowywać, aby nie zaszkodzić sobie i innym?
Zobacz też:
- Wrocław: pedofil podawał się za kobietę, aby wzbudzić zaufanie
- Pedofil złapany przez przypadek
- Gdańsk: 20-letni pedofil rozpowszechniał dziecięce porno
- Kielce: Policja zatrzymuje kolejnego cyber-pedofila
Więcej informacji:
W ujęciu sprawcy pomogła dobra współpraca między policją i pracownikami serwisu. Jak się okazało, mężczyzna wysyłał wiadomości nawet do 500 nastoletnich adresatek.
Mężczyzna jest żonaty, ale mieszka sam. Jest z wykształcenia informatykiem, ale ostatnio pracował jako magazynier w jednej z miejscowych firm. Podczas przeszukania zabezpieczono u niego 3 komputery, twarde dyski, pendrive'y oraz blisko 3 tysiące płyt CD, na których znajdują się zdjęcia zawierające treści pedofilskie. Co najmniej kilka tysięcy zdjęć to fotografie nagich dziewcząt, tych, z którymi kontaktował się poprzez komunikatory. Nastolatki prawdopodobnie same wysyłały mu swoje zdjęcia.
Wiadomo już, że przestępca spotkał się z co najmniej dwiema dziewczynkami poznanymi w sieci. Z jedną z nich umówił się w swoim mieszkaniu. W obu przypadkach, dopuścił się względem nich innych czynności seksualnych. Grozi mu za to 12 lat pozbawienia wolności.
Fundacja Kidprotect.pl poinformowała, że prowadząca sprawę prokuratura w Jaśle nie wystąpiła do sądu o nakaz aresztowania, stosując jako środek zapobiegawczy dozór policyjny, czyli obowiązek meldowania się na policji raz w tygodniu oraz zabezpieczenie majątkowe.
Zaskoczył i bulwersuje nas fakt braku przesłuchań poszkodowanych przed wypuszczeniem sprawcy na wolność. W naszym przekonaniu takie postępowanie prokuratury dowodzi lekceważenia problemu krzywdzenia seksualnego dzieci i naraża ich bezpieczeństwo - mówi Dagmara Jaklewicz, Kidprotect.pl.
Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na aktywność swoich dzieci w serwisach społecznościowych. W popularnych portalach dzieci coraz częściej kontaktują się z dorosłymi, otrzymując przy tym wiele dwuznacznych pytań, komentarzy i propozycji.