Uwaga na robaki w serwisach społecznościowych

Firma Kaspersky Lab wykryła dwie wersje nowego robaka atakującego konta użytkowników serwisów społecznościowych MySpace i Facebook.

Jak informuje Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, wykryto dwie wersje nowego robaka: Koobface.a i Koobface.b - atakującego użytkowników serwisów społecznościowych: MySpace i Facebook. Jednym ze szkodliwych działań wykonywanych przez nowe robaki jest zamienianie zainfekowanych komputerów w maszyny zombie w celu tworzenia nowego botnetu.

Wg Kaspersky Lab robaki rozprzestrzeniają się, gdy użytkownik uzyskuje dostęp do swojego konta w serwisie społecznościowym i albo tworzą szereg komentarzy dla kont znajomych ofiary (MySpace), albo wysyłają wiadomości spamowe do przyjaciół ofiary za pośrednictwem strony Facebook. Ostatecznie (w uproszczeniu) użytkownicy, którzy trafiają na sfałszowaną stronę za pośrednictwem serwisu Facebook pobierają robaka atakującego MySpace i na odwrót.

Użytkownicy są bardzo ufni w stosunku do wiadomości pisanych przez ich 'przyjaciół' w serwisach społecznościowych. Zatem prawdopodobieństwo tego, że potencjalna ofiara kliknie znajdujący się w niej odsyłacz jest bardzo wysokie - mówi Alexander Gostev, analityk wirusów w Kaspersky Lab przewidując iż wzrastać będzie zainteresowanie cyberprzestępców serwisami społecznościowymi. Jestem pewny, że jest to tylko pierwszy krok i twórcy szkodliwego oprogramowania będą eksploatować popularność serwisów społecznościowych ze zwiększoną intensywnością - podkreśla analityk firmy.

Źródło: http://www.kaspersky.pl