Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Usługi telefonii komórkowej: znów jesteśmy na ostatnim miejscu

Obecnie na 100 Polaków przypada ok. 48 użytkowników telefonów komórkowych, a to oznacza, że nasz kraj znajduje się na ostatniej pozycji wśród krajów UE pod względem penetracji usług mobilnych - wskazują eksperci z Instytutu Gospodarki Centrum im. Adama Smitha.

Jak podkreśla Andrzej Piotrowski, dyrektor Instytut Gospodarki Centrum im. Adama Smitha, w Polsce ceny połączeń za rozmowy w telefonii komórkowej są jednymi z najwyższych w grupie 30 państw OECD, a telefonia komórkowa jest najmniej rozpowszechniona wśród krajów UE. U nas na 100 osób 48 posiada telefon komórkowy. Natomiast na Cyprze, który jest drugim w kolejności najgorszym krajem pod względem penetracji usług mobilnych ten wskaźnik wynosi 67 osób na 100 mieszkańców.

Zdaniem ekspertów z Centrum im. Adama Smitha, poprawa sytuacji może nastąpić tylko wówczas, gdy na rynku pojawią się nowi operatorzy. Jest ku temu okazja, ponieważ do połowy września URTiP ogłosi przetarg na częstotliwości UMTS i GSM 1800. Jak wskazują analitycy, częstotliwości te powinny być udostępnione w przetargu jedynie dla podmiotów, które nie świadczą jeszcze usług mobilnych (a więc z wyłączeniem obecnych trzech operatorów).