Usługa Gmail zostanie zablokowana?

Usługa 1 GB kont pocztowych, którą Google zamierza uruchomić wkrótce, spotkała się z ostrą krytyką obrońców prywatności. Oprotestowano sposób umieszczania reklam w korespondencji oraz czas przetrzymywania poczty użytkowników na serwerze. Krytycy twierdzą, że zażądają zablokowania Gmail, jeżeli Google nie zmieni warunków świadczenia usługi.

Usługa pocztowa Google wzbudziła dużo emocji. Początkowo zdziwienie i niedowierzanie wywołała wiadomość o rozmiarze skrzynki. Do tej pory nikt z głównych graczy na rynku internetowym nie oferował 1 GB kont pocztowych. Kiedy Google poinformowało o szczegółach świadczenia usługi, pojawiły się kolejne komentarze. Eksperci od polityki bezpieczeństwa i praw internautów byli zbulwersowani sposobem umieszczania reklam w e-mailach. Przypomnijmy, że Google zamierza skanować treść listów i doklejać do nich kontekstowe reklamy. Krytycy twierdzą, że firma złamie w ten sposób tajemnicę korespondencji. Google argumentuje, że listy będą skanowane przez programy, a żaden człowiek nie będzie miał dostępu do ich treści.

Liz Figueroa, senator amerykańskiej partii demokratów publicznie skrytykowała Google. Twierdzi, że firma musi zmienić warunki świadczenia usługi. W przeciwnym razie, Figueroa zażąda zablokowania Gmail – podał serwis BBC.

Przedstawiciele Google są na razie spokojni. Zaznaczają, że ze względu na automatyczne skanowanie e-malii, nie można mówić o pogwałceniu prawa do prywatności i tajemnicy korespondencji.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie usługa Gmail zostanie uruchomiona. Firma wspominała w komunikacie prasowym o udostępnieniu darmowych skrzynek w przeciągu najbliższych tygodni.