Urodziny przeglądarki

Dziś mija dokładnie 10 lat od chwili powstania przeglądarki internetowej Mosaic. Nie była ona co prawda pierwszą tego typu aplikacją, jednak to ona odegrała najwiekszą rolę w spopularyzowaniu Internetu - który przez ostatnią dekadę zmienił się ze skromnego projektu naukowo-wojskowego w jedno z najważniejszych mediów.

Autorami Mosaic byli studenci z Uniwersytetu Illinois. Pisząc program, chcieli oni stworzyć narzędzie, które umożliwiłoby łatwe pobieranie i przeglądanie informacji z różnych źródeł. Grupie tej przewodził niejaki Marc Andersen - który później, wraz z grupą kolegów, założył firmę Netscape Communications, której najsłynniejszym produktem stała się inna przeglądarka - Netscape Navigator. W szczytowym okresie popularności tej aplikacji korzystało z niej 80% internautów (teraz nie więcej niż 3-4%).

Mosaic nie była co prawda pierwszą - wcześniej powstały m.in. Viola oraz World Wide Web. To jednak właśnie temu programowi przypisuje się odegranie największej roli w popularyzowaniu korzystania z Internetu.