Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Uniwersalny hot spot firmy SMC

SMC opracował wspólnie z IP3 Networks rozwiązanie WLAN adresowane do użytkowników, którzy chcą budować sieci bezprzewodowe oparte na ogólnodostępnych punktach dostępu (hot spot).

Uniwersalny hot spot firmy SMC
Coraz więcej użytkowników dysponuje notebookami wyposażonymi w interfejs WLAN. Stąd rosnące zainteresowanie publicznymi punktami dostępu, dzięki którym można uzyskiwać dostęp do Internetu.

SMC ma w swojej ofercie rozwiązania noszące nazwę EliteConnect Universal Wireless Access Point (SMC2555W-AG), które może świadczyć swoje usługi jednocześnie nawet 64 bezprzewodowym użytkownikom. Punkt dostępu wspiera wszystkie trzy standardy IEEE 802.11 (a, b i g). Firma IP3 opracowała oprogramowanie, które konfiguruje punkt dostępu, uwierzytelnia użytkowników oraz rozlicza ich (billing). EliteConnect Universal 2,4 GHz/5 GHz Wireless Access Point kosztuje na polskim rynku (zależnie od dostawcy) ok. 2100 zł.

SMC ma też w swojej ofercie sprzęt zapewniający gościom hotelowym dostęp do Internetu przez linię telefoniczną. Rozwiązanie to zaprojektowano z myślą o hotelach, które nie chcą budować sieci LAN i kłaść nowego okablownia, oraz nie są zainteresowane sieciami radiowymi.

Rozwiązanie (rozgałęziacze, przełączniki i urządzenia końcowe) nosi nazwę Extended Ethernet i pozwala przesyłać dane z szybkością 15 Mb/s na odległość do 1,5 km.

Z kolei IP3 opracował razem z firmą Strix Systems inne rozwiązanie WLAN, przeznaczone głównie dla hoteli. Rozwiązanie zawiera dwa elementy: oprogramowanie Access/One Network (Strix) i bramę NetAccess (IP3). Jest to firmowe rozwiązanie oparte na topologii kraty, w którym punkty dostępu komunikują się między sobą drogą radiową. Budując taką sieć, kabel Ethernet należy dołączyć tylko do niektórych punktów dostępu – inne nie wymagają tego.

Tak jak w przypadku rozwiązania EliteConnect Universal Wireless Access Point (SMC), tak i to zawiera opcje pozwalające zarządzać całym bezprzewodowym środowiskiem i rozliczać użytkowników.