Unia sprawdzi Passport

Unia Europejska zamierza wszcząć dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy opracowany przez Microsoft system .Net Passport nie narusza przepisów o przechowywaniu danych osobowych obowiązujących w UE - poinformował Reuters.

Do tej pory jedna z europejskich komisji prowadziła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające - okazuje się więc, że jego wyniki skłoniły urzędników do bliższego przyjrzenia się sprawie Microsoftu.

.Net Passport to system, którego zadaniem jest m.in. uproszczenie i skrócenie wszelkich internetowych formalności - np. wypełniania formularzy podczas płacenia w e-sklepach. Użytkownik tylko musi wprowadzić swoje dane, później są one przechowywane w specjalnej bazie danych i udostępniane odpowiednim podmiotom podczas surfowania po Internecie. Znacznie skraca to czas dokonywania zakupów w Sieci czy rejestrowania się do płatnych serwisów.

Zastrzeżenia przedstawicieli Unii Europejskiej budzi właśnie sposób zbierania i przechowywania danych o użytkownikach. Podkreślają oni, że Microsoft wprowadził już do Passportu pewne, wymagane przez UE, modyfikacje, jednak funkcjonowanie niektórych elementów systemu wciąż nie jest zgodne z europejskim prawem.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie wszczęte postępowanie w tej sprawie.