Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Unia sprawdzi Passport

Unia Europejska zamierza wszcząć dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy opracowany przez Microsoft system .Net Passport nie narusza przepisów o przechowywaniu danych osobowych obowiązujących w UE - poinformował Reuters.

Do tej pory jedna z europejskich komisji prowadziła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające - okazuje się więc, że jego wyniki skłoniły urzędników do bliższego przyjrzenia się sprawie Microsoftu.

.Net Passport to system, którego zadaniem jest m.in. uproszczenie i skrócenie wszelkich internetowych formalności - np. wypełniania formularzy podczas płacenia w e-sklepach. Użytkownik tylko musi wprowadzić swoje dane, później są one przechowywane w specjalnej bazie danych i udostępniane odpowiednim podmiotom podczas surfowania po Internecie. Znacznie skraca to czas dokonywania zakupów w Sieci czy rejestrowania się do płatnych serwisów.

Zastrzeżenia przedstawicieli Unii Europejskiej budzi właśnie sposób zbierania i przechowywania danych o użytkownikach. Podkreślają oni, że Microsoft wprowadził już do Passportu pewne, wymagane przez UE, modyfikacje, jednak funkcjonowanie niektórych elementów systemu wciąż nie jest zgodne z europejskim prawem.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie wszczęte postępowanie w tej sprawie.