Ujawnią treść antypirackiego porozumienia

Wstępny projekt międzyrządowego porozumienia ACTA dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej zostanie wreszcie udostępniony publicznie.

Ostatnia jak do tej pory runda negocjacji nad traktatem ACTA (Anti-counterfeiting Trade Agreement) miała miejsce w dniach 12-16 kwietnia w nowozelandzkim Wellington. Uczestnicy rozmów - w tym przedstawiciele rządów państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii i Szwajcarii - zdecydowali, że tekst traktatu jest już na tyle zaawansowany, że pora przedstawić go opinii publicznej.

"W czasie sesji panowało ogólne poczucie, że negocjacje osiągnęły punkt, w którym publiczne udostępnienie projektu tekstu pomoże w osiągnięciu ostatecznego porozumienia" - czytamy w oficjalnym komunikacie podsumowującym nowozelandzkie rozmowy.

Treść projektu ACTA zostanie upubliczniona w środę, 21 kwietnia br. Stanowiska poszczególnych krajów uczestniczących w tajnych negocjacjach nie zostaną ujawnione. Nie ma to jednak znaczenia - już w styczniu br. do Internetu wyciekł skonsolidowany tekst porozumienia, rzucający sporo światła na to, kto co zaproponował.

Z treści tego dokumentu nie wynika, by uczestnicy rozmów wnosili o obowiązkowe wprowadzenie tzw. "zasady trzech ostrzeżeń" (czyli blokowanie dostępu do Internetu użytkownikom przyłapywanym na wymianie plikami). Pojawiły się jednak sugestie, że takie zasady powinny obowiązywać. Tekst sugeruje też, że dostawcy usług internetowych powinni rozpatrzyć możliwość filtrowania danych krążących po ich sieciach i wychwytywać użytkowników nielegalnie wymieniających chronione prawem materiały.

Firmy ISP oprotestowały już te propozycje.

Negocjacje nad porozumieniem ACTA ruszyły w 2007 r. z inicjatywy USA i do tej pory prowadzone były w tajemnicy przed opinią publiczną. Anti-counterfeiting Trade Agreement ma ograniczyć obieg dóbr podrabianych (naruszanie znaków handlowych do towarów) oraz piractwo (łamanie praw autorskich do twórczości intelektualnej).

Polska, jako członek Unii Europejskiej, nie bierze udziału w negocjacjach bezpośrednio, uczestniczy jedynie w wypracowywaniu wspólnego stanowiska UE.

Kolejna runda negocjacji nad traktatem odbędzie się w czerwcu w Szwajcarii. Uczestnicy rokowań dążą do ich zakończenia jeszcze w 2010 r.

Aktualizacja: 23 kwietnia 2010 09:10

Skonsolidowany tekst porozumienia ACTA dostępny jest pod tym adresem (plik PDF).