Ugoda w sprawie fałszywych kliknięć

Sąd w Arkansas uznał ugodę w sprawie click fraud. Google zaproponowało firmie Lane's Gifts and Collectibles LLC 90 mln USD. Jednak prawnicy poszkodowanej firmy zapowiedzieli, że nie zaprzestaną walki z Google.

Takiej decyzji można było się spodziewać. W tym roku sąd wstępnie uznał ugodę w sprawie wytoczonej przez firmę Lane's Gifts and Collectibles LLC przeciwko Google oraz innym firmom internetowym. Jednym z warunków umorzenia sprawy, było wykazanie przez Google, że podejmuje walkę ze zjawiskiem click fraud. Firma potwierdziła te starania m.in. publikując raport dotyczący click fraud przygotowany przez specjalistę. Na środowej rozprawie, sąd odrzucił argumenty prawników Lane's Gift, że proponowana przez Google kwota jest za niska i uznał ugodę.

Google oraz inni giganci zostali pozwani, ponieważ naraziły firmę Lane's Gift na znaczne straty finansowe spowodowane fałszywymi kliknięciami.

- Jesteśmy zadowoleni, że sędzia Judge Griffin uznał, że nasza propozycja ugody jest uczciwa dla reklamodawców. Wciąż podejmujemy starania, by jak najefektywniej kontrolować fałszywe kliknięcia i zapewnić naszym reklamodawcom jak największy zwrot z inwestycji - powiedziała Nicole Wong, prawnik Google.

30 mln USD pochłoną koszty postępowania sądowego. Kolejne 60 mln, Google zaoferuje firmie w postaci kredytu na reklamę online.

- To definitywnie najbardziej absurdalna ugoda, jaką kiedykolwiek widziały moje oczy. To wstyd, że sędzia ją uznał - powiedział Shawn Khorrami, prawnik reprezentujący Lane's Gift and Collectibles oraz inne firmy w sprawie o fałszywe kliknięcia.

Khorrami poprosił sąd w Arkansas o ponowne rozpatrzenie sprawy oraz aby sąd nakazał wstrzymanie realizacji ugody. Powiedział też, że Lane's Gift nie reprezentuje godnie wszystkich oskarżycieli Google.

***

Więcej o fałszywych kliknięciach:

Google ujawni dane o fałszywych kliknięciach