Ugoda w sprawie Google Books odrzucona przez sąd

Plany Google na przeniesienie kolejnych milionów książek do Internetu zostały storpedowane przez sąd w Nowym Jorku. Amerykański sędzia uchylił porozumienie Google ze Stowarzyszeniem Autorów (Authors Guild) oraz ze Zrzeszeniem Amerykańskich Wydawców (Association of American Publishers). Umowa przewidywała publikowanie książek chronionych prawem autorskim w Sieci poprzez Google Books.

Umowa została zawarta jesienią 2008 roku. Na podstawie porozumienia, Google - w zamian za zryczałtowaną opłatę w wysokości 125 milionów rocznie - miało uzyskać prawo do skanowania, publikacji oraz sprzedaży książek poprzez serwis Google Books i to bez zgody właścicieli praw do poszczególnych tytułów.

Sąd okręgowy w Manhattanie uznał, że "ugoda idzie zbyt daleko" a zwolnienie Google z obowiązku otrzymania zgody autorów daje firmie niekwestionowaną przewagę na rynku. Ponadto sędzia Danny Chin uznał, że porozumienie może łamać prawo międzynarodowe.

Sędzia nowojorskiego sądu przytoczył obawy Departamentu Sprawiedliwości USA, a także sprzeciw niektórych państw europejskich. Kanclerz Niemiec Angela Merkel w październiku 2009 roku - osobiście wypowiedziała się przeciwko książkowym planom Google, ponadto sprzeciw zgłaszali też niektórzy niemieccy autorzy i wydawcy.

Przeciwny ugodzie był także Microsoft oraz lider na rynku sklepów internetowych - Amazon.

Koncern uruchomił wyszukiwarkę książek w 2004 roku pod nazwą Google Book Search. Skanuje ona książki ze zbiorów bibliotek. Gigant uruchomił serwis powołując się na klauzulę dozwolonego użytku. Książki zgromadzone w ramach Google Books obejmują te pozycje, do których prawa autorskie wygasły i mogą być używane dowolnie przez każdego. Umowa z 2008 roku pozwalałaby na publikowanie przez Google także tych książek, które w dalszym ciągu objęte są ochroną prawną.

Na chwilę obecną biblioteka Google Books posiada ponad 15 mln książek w przeszło 400 językach. Ugoda zawarta przez Google była konsekwencją pozwu jakie amerykańskie wydawnictwa wytoczyły gigantowi.