Udany debiut LinkedIn na giełdzie - akcje 100% w górę

Największy biznesowy portal społecznościowy LinkedIn zadebiutował na Wall Street. W ciągu pierwszego dnia akcje spółki wzrosły o ponad 100 proc. To najbardziej udany debiut giełdowy w branży IT od czasów wejścia Google na parkiet.

Wzrost o 100 proc. wywindował wartość spółki do kwoty przekraczającej 8,5 mld dolarów. Dzień przed debiutem biznesowa strona społecznościowa wyceniła swoje akcje w pierwszej ofercie publicznej na 45 dolarów za sztukę, podnosząc je o 30 proc, co sprawiało, że spółka była warta 4,5 mld dolarów. Przypomnijmy, że tydzień wcześniej Microsoft kupił nierentowny Skype za właśnie 8,5 mld.

LinkedIn trafiło na giełdę w Nowym Jorku wczoraj, pod symbolem LNKD. Serwis z debiutem giełdowym wstrzymywał się przeszło 9 lat. Spekulacje o tym, że LinkedIn miałby się pojawić na Wall Street trwały od dawna. Jeszcze wiosną 2009 roku serwis wyceniał swoją jedną akcję na 2,32 dolara amerykańskiego. Po wczorajszym debiucie akcję firmy przekroczyły 90 dolarów.

Serwis społecznościowy LinkedIN powstał w 2002 roku. Założył go były menedżer PayPal - Reid Hoffman, który do dzisiaj jest głównym udziałowcem spółki. W 2010 r. serwis przy 243 mln dol. przychodów oraz zanotował 15 mln dol. zysku. Prognozy na 2011 rok są jeszcze korzystniejsze. Dane z dnia 31 marca wskazują na to, że firma zatrudnia 1288 pracowników, z czego większość została zatrudniona w ostatnim czasie.