Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Ubuntu po raz pierwszy

Pojawiło się pierwsze stabilne wydanie Ubuntu Linux, o kodowej nazwie $Warty Warthog$. Ubuntu Linux to dystrybucja, która łączy w sobie zalety Debiana z wygodą instalacji i użytkownia innych dystrybucji systemu Linux.

Ubuntu Linux, który - zdaniem twórców - doskonale nadaje się zarówno na serwer, jak i do zastosowań domowych, dostępny jest na architektury i386, AMD64 i PPC (szerzej o Ubuntu w artykule "Ubuntu Linux - zuluski pingwin").

Wśród pakietów dostępnych w pierwszym stabilnym wydaniu znajdziemy m.in. środowisko graficzne GNOME w wersji 2.8, przeglądarkę internetową Firefox 0.9 z najnowszymi łatkami, program Evolution 2.0 oraz pakiet biurowy OpenOffice.org 1.1.2. Dystrybucję Ubuntu Linux 4.10 Warty Warthog można zainstalować zarówno z płyty, jak i poprzez aktualizację jednego z wydań testowych Ubuntu lub stabilnej wersji Debiana Woody.

Zgodnie z zapowiedziami, kolejna wersja powinna pojawić się za pół roku. Co ciekawe, znane są już nazwy kodowe kolejnych edycji Ubuntu. I jak zwykle świadczą one o specyficznym poczuciu humoru programistów linuksowych - kolejne edycje to Sędziwy Jeż, Zgryźliwy Świstak i Zuchwały Pingwin.

Więcej informacji

http://www.ubuntulinux.org