USA: zaostrzenie kar za piractwo

W poniedziałek w USA wchodzą w życie nowe zasady karania za nielegalne dystrybuowanie filmów w Internecie. Nowe przepisy przewidują m.in. możliwość skazania kogoś za samo udostępnienie w Internecie pirackiej kopii filmu - nawet jeśli nikt jej nie pobrał od danego użytkownika. Dotyczy to przede wszystkim filmów pojawiających się w Sieci jeszcze przed oficjalną premierą kinową.

Wprowadzenie nowych zasad karania nie oznacza zmiany amerykańskiego ustawodawstwa - amerykańskie sądy przyjmują po prostu nowy zestaw wskazówek dotyczących orzekania w sprawach związanych z piractwem internetowym, zaakceptowany przedwczoraj przez Komisję ds. Orzecznictwa (U.S. Sentencing Commission).

Nie można jednak nie zauważyć, że nowe zasady są wyjątkowo radykalne - wprowadzają one m.in. możliwość wymierzania za piractwo internetowe kar o 40% surowszych niż do tej pory (internetowy pirat będzie mógł teraz zostać skazany nawet na 16 miesięcy więzienia - wcześniej było to maksymalnie 12 miesięcy).

Od poniedziałku zmieni się również definicja "udostępnienia filmu w Internecie" - do tej pory przyjmowano, że następuje to, jeśli ktoś wprowadza plik do Internetu w celu umożliwienia komuś pobrania go. Teraz karany będzie każdy przypadek udostępnienia w sieci pirackiej kopii filmu - w praktyce oznacza to, że do skazania wystarczy udowodnienie, że ktoś przechowywał film np. w folderze standardowo udostępnionym innym użytkownikom sieci P2P (tzw. shared folder).