USA: samobójstwo przez fałszywy profil na serwisie MySpace

W Stanach Zjednoczonych toczy się właśnie proces w którym kobieta oskarżona jest o spowodowanie samobójstwa 13-letniej dziewczynki. Wszystko przez fałszywy profil na serwisie społecznościowym MySpace.

Jak podaje serwis internetowy Times, oskarżoną jest 49-letnia Lori Drew. Kobieta, razem ze swoja córką oraz asystentką, postanowiła uprzykrzyć życie 13-letniej Megan Meier. W tym celu stworzyła fałszywy profil na serwisie społecznościowym MySpace z którego wysyłała do dziewczynki fałszywe wiadomości.

Drew, pisząc do Megan, podszywała się pod nieistniejącego chłopaka o imieniu Josh. Kobiecie po pewnym czasie udało się uwieść nastolatkę. Wirtualny romans rozpoczął się na dobre gdy dziewczynka otrzymała wiadomość jakoby chłopak się w niej zakochał i chce się spotkać. Jakiś czas później Drew napisała (nadal podszywając się pod Josha), że "świat bez Megan byłby lepszy". Nastolatka powiesiła się jeszcze tego samego dnia.

Amerykańscy prawnicy twierdzą, że sprawa śmierci dziewczynki jest precedensowa. Nie jest bowiem jednoznaczne czy Lori Drew może być oskarżona o spowodowanie samobójstwa 13-latki. Przeciwnicy takiego rozwiązania argumentują, że naruszałoby to wolność słowa w Internecie. Zwolennicy twierdzą, że nie ma różnicy pomiędzy przemocą psychiczną w rzeczywistości a tą w sieci.

Proces jest w toku. Nie wiadomo na razie kiedy zapadnie ostateczny wyrok w tej sprawie.

Zobacz także:

USA: Uczniowie zawieszeni za fałszywy profil w serwisie MySpace