USA: Uczniowie zawieszeni za fałszywy profil w serwisie MySpace

Sąd federalny w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych uznał za zgodne z prawem zawieszenie dwóch uczniów tamtejszej szkoły. Powodem kary był fałszywy profil założony w serwisie społecznościowym MySpace.

Sam fałszywy profil nie wzbudziłby zapewne tak ostrych emocji władz szkolnych, gdyby nie treści jakie się na nim ukazały. Dwaj uczniowie stworzyli bowiem konto, za autora podając dyrektora placówki do której uczęszczali.

W Internecie znalazło się wiele fałszywych informacji o nauczycielu. Chłopcy, dla żartu, przedstawili go jako człowieka uzależnionego od seksu oraz pedofila. Profil obfitował również w wulgarne treści, które stawiały dyrektora, łagodnie mówiąc, w nie najlepszym świetle.

Władze szkoły szybko doszły do tego, kto jest odpowiedzialny za utworzenie fałszywego konta w serwisie MySpace. Uczniowie zostali ukarani zawieszeniem w obowiązkach szkolnych na okres 10 dni. Rodzice chłopców wnieśli jednak sprawę do sądu argumentując, że całe wydarzenie miało miejsce poza murami placówki i ich pociechy nie powinny być ukarane.

Sąd nie przychylił się jednak do wniosku rodziców i uznał, że kara nałożona przez władze szkoły była jak najbardziej zgodna z prawem i nie narusza dóbr osobistych ich pociech.

Ciekawe, czy przed zgłoszeniem sprawy do sądu rodzice pomyśleli o dobrach osobistych dyrektora szkoły jakie mogły zostać naruszone przez sam fakt istnienia fałszywego profilu.