UMTS w Warszawie: coraz więcej użytkowników

Uruchomiona niedawno przez operatora Ery sieć telefonii trzeciej generacji cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak poinformowali przedstawiciele PTC, w tej chwili liczba testujących klientów została poszerzona z tysiąca do kilku tysięcy.

UMTS sieci Era obejmuje w chwili obecnej całą Warszawę i okolice (od Ursusa po Marki i od Piaseczna po Białołękę) i składa się z kilkuset stacji bazowych. Użytkownicy mogą korzystać z takich usług jak transmisja danych, usługi głosowe oraz video konferencje.

PTC zdecydowała o powiększeniu grupy abonentów Era 3G z początkowego tysiąca do kilku tysięcy. Mogą oni na swoich kartach korzystać od 1 września z roamingu międzynarodowego w sieciach 3G w Europie i na świecie.

Zdaniem sieci Era, karty transmisji danych są obecnie najlepszym sposobem wykorzystania UMTS z tego względu, że dostępne na rynku aparaty telefoniczne 3G nie spełniają jeszcze wszystkich wymagań jakościowych. Główne problemy obecnie dostępnych aparatów telefonicznych 3G dotyczą, m.in., zbyt krótkiej żywotności baterii, działania oprogramowania, niewystarczającej jakości kamer video i głośników zewnętrznych używanych przy wykonywaniu video połączeń, ciężaru i dużych rozmiarów aparatów.