UMTS nie interesujący?

Władze Szwajcarii postanowiły odłożyć przetarg koncesji na UMTS. Powodem było nagłe zmniejszenie się liczby chętnych.

Przetarg miał się rozpocząć w poniedziałek. Pierwotnie swoje zainteresowanie aukcją zadeklarowało 10 firm. Jednak już w piątek 5 z nich poinformowało o rezygnacji – a wśród nich takie potęgi jak Deutsche Telekom i Hutchinson Whampoa. Natomiast w poniedziałek, zanim przetarg się rozpoczął, Tele Danmark podał, że połączy spółki Diax i Sunrise Communications. W ten sposób liczba zainteresowanych udziałem w przetargu spadła do 4.

Władze Szwajcarii planują wydać cztery koncesje na UMTS. Minimalna cena licencji wynosi 50 mln franków szwajcarskich (28,5 mln dolarów). Licząc na duże zainteresowanie (na przykładzie Wielkiej Brytanii i Niemiec), szacowano, że zysk z aukcji wyniesie 2,5-3,4 mld dolarów. W sytuacji kiedy liczba chętnych stała się równa liczbie licencji przeprowadzenie licytacji straciło sens. Rząd postanowił odłożyć przetarg. Zapowiedziano jednak, że zostanie on przeprowadzony nawet z udziałem tylko czterech podmiotów. Ostateczne warunki zostaną podane na początku grudnia.

„Teraz spółki mogą zaoszczędzić miliardy franków” – skomentował całą sytuację jeden z analityków. Natomiast szwajcarski resort łączności, zapowiedział, że przeprowadzi dochodzenie w sprawie legalności połączenia zależnych od Tele Danmark spółek.

W Polsce przetarg na UMTS będzie trwał do początku grudnia, zaś do 21 grudnia mają być podane wyniki. Dokumentację przetargową kupiło 19 firm. Ale dwie już oficjalnie ogłosiły rezygnację – Netia i Hutchinson. Operatorzy istniejących w Polsce sieci telefonii komórkowych swoje decyzje ogłoszą do końca listopada. Opłata za koncesje będzie stała i wyniesie 650 mln euro.